Skip to Content

Super stylin’: Šest proměn bílé košile pomocí nůžek a přehybůi

Líbí se vám estetika stylu DIY? Své oblečení můžete snadno proměnit, i když třeba vůbec neumíte šít.

V první části tohoto videa jsme vám ukázali, jak upcyklovat bílou košili jen s pomocí doplňků. V druhé části jsme nabídli inspiraci pro trvalou či dlouhodobou svépomocnou transformaci bílých košil. Ve třetí části vás provedeme jednoduchými a nápaditými proměnami košil pomocí nůžek a přehybů, s nimiž vytvoříte charakteristický styl DIY. 

Upravte si sami své oblečení: Jak proměnit bílou košili pomocí nůžek a přehybů

You need to accept cookies to play this video

Co potřebujete:

 • Bílá košile 
 • Nůžky
 • Pomůcky (jehla a nit NEBO zažehlovací NEBO samolepicí páska NEBO lepidlo na textil)

 

Jak na to: 

1. Odhalte záda
Tento jednoduchý návod na rozstřiženou košili je vhodný pro příliš velké nebo příliš volné košile. Košili uprostřed zad rozstřihněte (nejprve si krejčovskou křídou nebo omyvatelným fixem nakreslete rovnou čáru). Střih nejsnáze olemujete oboustrannou samolepící páskou, jak je vidět na videu. Chcete-li, aby vám nová košile vydržela déle, použijte zažehlovací pásku nebo střih obšijte začišťovacím stehem, aby se látka netřepila. Košili můžete nosit rozhalenou (přes těsný top nebo můžete ukázat kus zad). Záda košile lze také sepnout broží nebo zavíracími špendlíky nebo volné konce svázat do uzle.

2. Peek-a-boo průstřih na ramenech
Toto oživení obyčejné košile je překvapivě snadné dosáhnout. Trik spočívá v tom, že vezmete rovnou hranu rukávu, přežehlíte ji a potom část ustřihnete. Vzniklé hrany přeložíte, zašijete a vytvoříte lem, aby se vám rukávy netřepily.

3. Nechte si límeček
Chcete-li upcyklovat staré oblečení, zaměřte se na ty části, které se vám líbí. Má vaše bílá košile hezký límeček, který se hodí ke svetru? Pokud se vám nelíbí střih košile nebo pokud je špinavá či jinak poškozená, můžete ji vyhodit, ale límeček si nechte – skvěle se hodí k těsnému svetru, pod který se toho moc nevejde.

4. Schovaný límeček
Jste připraveni na zatím nejrychlejší proměnu oblečení, která dá vyniknout vašemu dekoltu? Stačí vzít bílou košili, rozepnout tři horní knoflíčky, přehnout límeček dovnitř... a je to! Jste připraveni na večírek!

5. Přehnout a proměnit
Bílou košili lze proměnit i bez trvalých úprav. Někdy stačí jen dobrý nápad. Příliš velkou košili přehoďte přes záda, přehněte pod ramena a rukávy svažte na hrudi na uzel. Pokud je látka příliš kluzká, lze uzel zajistit skrytým zavíracím špendlíkem nebo dokonce broží.

6. Zastrčit a svázat
Už jste to slyšeli? Krátké košile se vrací!. Nechcete-li utrácet za nový crop top, můžete si jej snadno vytvořit sami. Potřebujte větší košili, kterou necháte odspodu až k pupku rozepnutou. Košili zastrčte do kalhot nebo pod sukni a volné konce vpředu svažte na uzel.

7. Otočit a svázat
Pouhým otočením získala bílá košile zcela nový a překvapivě moderní vzhled. Límeček můžete nechat venku, aby vypadal jako stojáček, nebo zahnout dovnitř, a vytvořit tak košili bez límečku. Jelikož mají záda košile rovný střih, bude potřeba stáhnout pas šátkem, kravatou nebo páskem

Jak prát DIY oblečení

Nyní, když jste staré oblečení upcyklovali, zřejmě budete chtít, aby dlouho vypadalo jako nové. Perwoll Renew Advanced White & Fibre vyhlazuje vlákna bílé látky a pomáhá déle zachovat jejich dokonalý vzhled. Pokud jste košili stříhali, musíte před prvním praním zapošít okraje, případně je slepit zažehlovací páskou, aby se netřepily.

Související články

 • #Renew

  Jedna košile na šest způsobů: Proměny a střihy

  Jak jednoduše proměnit prostou bílou košili, aby vypadala šestkrát jinak.

 • #Renew

  Kintsugi džíny DIY

  Jak spravit potrhané džíny v duchu tradiční japonské filozofie

 • #Renew

  Roztržená halenka Kintsugi DIY

  Jak spravit roztrženú halenku v duchu tradiční japonské filozofie