Skip to Content

Proměňujte: Jak snadno najít svůj styl ve 3 krocích

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit udržitelný šatník, je naplnit jej oblečením, které milujete. Samozřejmě tedy musíte přestat kupovat věci, které se do něj nehodí, a také čistě sezónní nebo nekvalitní oblečení. Chcete-li však dosáhnout skutečně udržitelného restylingu musíte si uvědomit, které kousky oblečení skutečně vystihují vaši přirozenost a hledat právě takové oblečení.

Někdo nalezne svůj osobní styl snadno. Někdo to má těžší. Bez ohledu na to, do které skupiny patříte, následující tři kroky vám pomohou vyladit smysl pro vlastní osobnost a módu, abyste nalezli svůj styl a charakteristický vzhled.

1. krok: proměňte své myšlení

Zdánlivě nejjednodušší krok na cestě změny osobního stylu může být tím nejtěžším. Dámské oblečení se často navrhuje pro toho, kdo je uvidí, ne pro toho, kdo je nosí. Ženy často přemýšlejí o tom, zda se jejich volba oblečení bude líbit okolí, a proto upřednostňují priority ostatních lidí před vlastním vkusem a pohodlím. Tomu je konec! 

Nemusíte přebírat módní tipy „odborníků“ a zajímat se o to, co na vaše oblečení řeknou ostatní. Stačí si uvědomit, jak se v něm cítíte. Začněte oblečením, které rádi nosíte, když máte volno. Možná nevypadá právě reprezentativně, ale čím to je, že ho tak milujete? Je to barvou, látkou nebo střihem? Máte je spojené se šťastnými vzpomínkami nebo vás pojí nostalgie? Uvědomte si všechny důvody, proč se v tomto oblečení cítíte tak dobře, a snažte se dosáhnout vzhledu, který vám dodává sebevědomí. Možná jsou to vaše věrné černé minišaty, možná spojení oblíbených džín a slušivého topu nebo praktický kostým. Dámské oblečení, ve kterém se žena cítí skutečně dobře, má ohromnou moc. Proto se znovu pozorně zaměřte na oblečení, ve kterém je vám v tomto stylu dobře.

Jakmile si začnete všímat jednotlivých aspektů oblečení a nacházet mezi nimi souvislosti, začnou přicházet další podobné nápady. Možná se nejlépe cítíte ve volném oblečení uvolněných tvarů, teplých barev a pronikavých vzorů. Nebo dáváte přednost jednobarevným kombinacím, ostrým přechodům a nadčasové módní klasice. Ať zjistíte cokoliv, je to pouze začátek vašeho dobrodružství s restylingem.

2. krok: jak se oblékají ostatní ženy

Právě jste se osvobodili od závislosti na doporučení ostatních. Nyní se okolí vrací do vašeho života. Teď už však nemusíte sledovat ženy, jejichž styl obdivujete. Sledujte ty, které jsou vám podobné, a snažte se zjistit, co se vám na jejich stylu líbí. Jste-li vysoká aktivní žena, která miluje přírodu a tenisky, nemá cenu zkoušet napodobovat Audrey Hepburn. Stejně tak se nikdy neproměníte v Gwen Stefani, pokud jste introvert, pracujete v kanceláři a nesnášíte pozornost okolí. Ikony vašeho stylu nemusí být celebrity. Podívejte se na své ženské příbuzné, přátele a kolegy a také na ženy, které v uplynulých dekádách pracovaly ve vašem oboru a vypadaly vždy elegantně.

Smyslem tohoto cvičení není otrocky přijímat rady týkající se osobního stylu, ale uvědomit si, jaké rysy dámského oblečení na vás působí příjemně a přijít na to, jak je přizpůsobit vaší osobnosti, tělesné konstituci a životnímu stylu.

3. krok: tipy na proměny, které budou základem vašeho osobního šatníku

Seznamte se lépe s historií módy a pamatujte přitom na všechno, co jste zjistili o svých osobních preferencích Zdrojem praktických rad ohledně stylu oblékání je Malý slovník módy: Průvodce šaty pro každou ženu od Christiana Diora, sbírka esejí Women in Clothes (Ženy v oblečení) nebo The Little Black Book of Style (Malá černá kniha o stylu) od Niny García.

Jakmile si ujasníte svůj styl a víte, co jej tvoří, začněte si budovat kapslový šatník. Vyřaďte veškeré staré oblečení, které nezapadá do vašeho osobního stylu, oblečení, které do něj zapadá, vyhraďte čestné místo a stanovte si pravidla pro nákupy nového oblečení. Je to váš šatník, pravidla tedy stanovujete vy (viz první krok). A dbejte na to, aby tato pravidla platila i po čase. Více informací o základních prvcích trvale udržitelného kapslového šatníku naleznete zde.

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of  woman looking through a rack of curated clothes: Stocksy
Image of two women in front of a roller-door wearing trendy outfits: Stocksy

Zatímco vy proměňujete svůj šatník, my měníme své pojetí trvale udržitelné činnosti. Chcete získat více informací o činnosti značky Perwoll a jejích plánech do budoucna?

Související články

 • Měňte svět k lepšímu s námi

  Co můžete dělat vy

  U pracích prostředků dochází ke spotřebě téměř 80 % energie a vzniku emisí CO2 až ve fázi používání, tedy až doma během praní.

 • #Relearn

  Oblečení bez hranic

  Tři projekty slow fashion, o kterých musíte vědět.

 • Perwoll Color

  Moderní péče o vlákna pro zářivě barevné oblečení.