Skip to Content

Symboly praní: klíč pro správnou péči

I když pračka udělá největší část práce, je zde několik důležitých skutečností, které je třeba při praní vlny v pračce předem zohlednit. Krok za krokem vám vysvětlíme, jak byste v takovém případě měli postupovat.

Typické symboly péče na štítku vašeho oblečení

Prvním krokem pro optimální péči o textil – a vlna není žádnou výjimkou – je pohled na štítek příslušného oblečení. Symboly praní, které jsou na něm uvedené, vám poskytnou nejen důležité informace o samotném praní, ale také o následné péči. Správná interpretace symbolů praní a péče je obzvláště důležitá u hedvábí a vlny, tzn. u citlivých tkanin.

Ruční praní

Tento symbol praní znamená, že oblečení lze prát pouze ručně a maximálně na 30 °C (získáte od nás vhodné tipy pro ruční praní) nebo pomocí speciálního programu pračky pro ruční praní vlny, kterou lze ručně prát.

Šetrný prací cyklus

Tento symbol praní je typickým symbolem péče pro náročné tkaniny, jako jsou hedvábí a vlna. Speciálně upravené vlněné textilie, které mají na štítku pro vlnu uveden pokyn „odolné proti praní v pračce“ nebo „lze prát v pračce“, můžete bez problému prát pomocí programu pro vlnu nebo pomocí šetrného programu každé pračky a nakonec krátce vyždímat.

Neprat

Objevili jste na štítcích svých nových oblíbených svetrů z vlny následující symboly praní? Takto označené oblečení se nesmí prát ani v ruce ani v pračce. V takovém případě je nejlepší obrátit se na čistírnu.

Šetrné sušení

Tento symbol péče se nevztahuje na samotné praní, ale na správnou následnou péči. Oblečení s tímto symbolem na štítku lze (před)sušit v sušičce prádla při snížené teplotě.

Nesušit v sušičce

Oblečení s tímto symbolem péče na štítku nelze sušit v sušičce. Nejlepší je oblečení rovně rozložit a nechat ho uschnout na vzduchu.

Žehlení při nízké teplotě

V našem seznamu běžných symbolů péče pro vlnu samozřejmě nesmí chybět ani symboly týkající se žehlení. Podle tohoto symbolu péče na štítku lze oblečení žehlit při nízké teplotě. Lesklé zboží nebo zboží náchylné k pomačkání je v případě potřeby vhodné žehlit pomocí suché žehlicí prostěrky nebo naruby.

Nežehlit

Tento symbol péče je jasný: Žehlení není možné. Nejlepší je oblečení jednoduše uhladit a rovně rozložit.

Přehled všech symbolů praní a péče

Jsou na štítku vašeho oblečení vyobrazeny jiné symboly praní než ty, které jsou uvedeny výše? Pak se podívejte do našeho seznamu, co znamenají.

Pokud je uveden tento symbol praní, lze oblečení prát pomocí normálního pracího cyklu maximálně do 40 °C.

Tento symbol praní znamená, že lze oblečení prát pomocí normálního pracího cyklu maximálně při 50 °C.

V tomto případě je u normálního pracího cyklu povolena teplota maximálně 60 °C.

Oblečení s tímto symbolem praní lze prát pomocí normálního pracího cyklu maximálně při 70 °C.

Tento symbol znamená normální prací cyklus s teplotou až 95 °C.

Tento symbol praní znamená, že své prádlo můžete prát pomocí šetrného pracího cyklu (např. program pro snadnou péči nebo program pro jemné prádlo) maximálně při 40 °C.

Také tento symbol doporučuje šetrný prací cyklus (např. program pro snadnou péči nebo program pro jemné prádlo), avšak maximálně při teplotě 50 °C.

Oblečení s tímto symbolem perte pomocí šetrného pracího cyklu (např. program pro snadnou péči nebo program pro jemné prádlo) při teplotě, která nepřekročí 60 °C.

Dvakrát podtržená vanička odkazuje na zvláště šetrný prací cyklus a 30 °C je maximálně přípustná teplota.

Oblečení s tímto symbolem praní snáší při zvláště šetrném pracím cyklu teplotu nejvýše 40 °C.

Tento symbol péče ukazuje, že lze oblečení zcela normálně sušit v sušičce.

Oblečení s tímto symbolem rozložte rovně v mokrém stavu na stinném místě.

Textilie s tímto symbolem nás informuje, že nejlépe uschne na prádelní šňůře.

Tento symbol také doporučuje sušení na prádelní šňůře, ale na stinném místě.

Oblečení s tímto symbolem sušte také na prádelní šňůře na stinném místě, ale v mokrém stavu.

Co pro vás tento symbol znamená? Toto oblečení vyžaduje při sušení rovné rozložení na stinném místě.

Oblečení s tímto symbolem péče zase vyžaduje rozložení a sušení v mokrém stavu.

Dva puntíky v žehličce znamenají žehlení oblečení pouze na střední teplotu, tzn. maximálně při 150 °C.

Tři puntíky znamenají také žehlení na střední teplotu, ale maximálně při 200 °C.

Pokud na štítku najdete tento symbol péče, musíte se zcela vzdát bělidla – perte výhradně za použití pracích prostředků na barevné a jemné prádlo.

Oblečení s tímto symbolem je méně choulostivé a snáší skvěle bělení jak pomocí chloru, tak také pomocí kyslíku (např. pomocí univerzálního pracího prostředku).

Tento symbol ukazuje, že lze dané oblečení ošetřit pomocí kyslíkového bělicího prostředku (např. pomocí univerzálního pracího prostředku).

U oblečení s tímto symbolem byste se měli vzdát chemického čištění.

U tohoto symbolu je to přesně naopak: v tomto případě použijte výhradně chemické čištění!

Teď to bude trochu komplikované: Oblečení s tímto symbolem na štítku lze čistit pomocí uhlovodíků, perchloretylenu a roztoků R113 a R11.

Roztoky uhlovodíků a R113 nepředstavují pro oblečení s tímto symbolem péče žádný problém.

Metoda mokrého čištění? Podle tohoto symbolu to není žádný problém!

Tento symbol povoluje čištění pomocí uhlovodíku, perchloretylenu a roztoků R113 a R11, ale pouze za přidání omezeného množství vlhkosti a při omezené teplotě.

Pokud jste na štítku objevili tento symbol, můžete oblečení nechat vyčistit pomocí roztoků R113 a uhlovodíků. I zde však pamatujte na omezení týkající se přidané vlhkosti a teploty.

Symbol povolující metodu mokrého čištění už znáte. Tento symbol přidává pouze malé doplnění: „existují omezení týkající se přidané vlhkosti a teploty“.

Správné plnění pračky

Po zkontrolování symbolů péče a praní můžete přistoupit k plnění pračky. Ujistěte se, že buben není příliš plný, protože příliš velké naplnění bubnu vede během praní k přílišnému mechanickému namáhání textilií. Navíc existuje riziko, že se prací prostředek správně nerozpustí. U všech jemných druhů textilií, jako je vlna a hedvábí, by měl být buben vždy naplněn pouze do čtvrtiny.

Náš tip

Před praním:

  • zapnout všechny háčky, patentky atd.,
  • vyprázdnit kapsy,
  • obrátit oblečení naruby,
  • oddělit tmavé a světlé nebo bílé oblečení, aby se zabránilo možnému zabarvení,

 

vybrat prací program a teplotu.

Pokud na štítku svého oblečení z vlny najdete symbol péče pro ruční praní, vyberte na pračce program ručního praní a nastavte regulátor teploty dle doporučení pro péči.

Pokud už byl štítek odstraněn a nemůžete si přesně vzpomenout na návod k praní, vyberte rovněž program pro ruční praní. Pro jistotu nastavte regulátor teploty na praní za studena. Pokud je vaše textilie vyrobena z vlny vhodné pro praní v pračce, vyperte ji v pračce, a to pomocí programu pro praní vlny nebo šetrného pracího programu při teplotě do 30 °C.

Náš tip:

Pokud chcete prát obzvláště citlivé textilie, jako je kašmírová vlna, použijte vždy program pro ruční praní a zvolte studenou vodu.