Skip to Content
Modelka stojí na konci přehlídkového mola, vlevo a vpravo od ní sedí publikum a v pozadí jsou další modelky

Oblečení bez hranic: 3 projekty slow fashion, které musíte znát

Nadšenci pro životní prostředí a ekologičtí návrháři nás inspirují projekty, do nichž se promítá jejich vášeň k ochraně planety – slow fashion. To, co je k dispozici na pultech obchodů s oděvy, virtuálních nebo fyzických, nás nutí rozhodovat, co skončí v našich skříních. Naše rozhodnutí mají dopad na životní prostředí – z čeho je každá věc vyrobena a jaký vliv má na zdraví světových vod, ovzduší a půdy. Pokud se produkce oblečení ve stylu fast fashion pozastaví, bude to dobré pro všechny. 

Módní průmysl začíná do podnikání s výrobou oděvů zavádět pomalejší, etické a udržitelné postupy. Jako zákazníci můžeme tyto metody podpořit a vybírat oblečení uvědoměle, aby z toho nebyl jen přechodný trend. Slow fashion lze promyšleně všít do tkaniny našich životů – podíváme se na tři aktivity, které mají v tomto smyslu význam.

Odměny za přehodnocení fast fashion

Jako motivace ke zlepšení našich návyků skvěle slouží různé pobídky a ocenění. Existuje celá řada projektů, které oceňují a uznávají návrháře a společnosti, které do popředí svých nových nápadů postavili férovou módu.

 • Na udržitelné inovace svou pozornost již zaměřilo ocenění The Green Carpet Fashion Awards. Této akce se účastní světoznámé modelky a hollywoodské hvězdy, které předávají ceny a pomáhají zvyšovat povědomí o významu oblečení vyrobeného uvědoměle.
 • Ocenění Sustainable Fashion Awards odměňují nejvíce udržitelné nápady od návrhářů a značek, kteří se kvalifikují svým odpovědným přístupem a činnostmi snižujícími jejich stopu. Jejich finanční odměna je rozdělena na dvě části: polovina pro vítěze a polovina pro nevládní organizaci, která se věnuje životnímu prostředí.
 • Módní absolventka Tess Whitfortová z Melbourne, která vyhrála loňskou cenu Redress Design Award, říká: „Je naší odpovědností omezit negativní dopady módního průmyslu na životní prostředí… ať už vytvořením modelů s nulovým odpadem… nebo pomocí nových textilií či procesů šetrných k životnímu prostředí“. 
 • Tito velvyslanci ekologické módy mohou přispět k tomu, že průmysl dospěje do zcela nové éry. Mohou inspirovat další návrháře, aby se zamysleli nad tím, odkud získávají a jak zpracovávají své látky. Spotřebitelům mohou ukazovat, že udržitelné oblečení je super!
Modelka v bílém oblečení stojí před obrostlým pozadím na akci „Green Carpet Fashion Awards“

Analýza oblečení šetrného k životnímu prostředí – lokální

Šest žen stojí před šedým pozadím, všechny mají černé a žluté oblečení a jedna z nich drží ve vzduchu trofej

Kate Fletcher, profesorka udržitelnosti, designu a módy, která představila svůj TEDx Talk o uživatelsví: móda mimo hranice konzumerismu (TEDx Talk on Usership: fashion beyond consumerism) v loňském roce, je nadšeným velvyslancem odpovědných a udržitelných rozhodnutí. Fletcherová zároveň zkoumá, „jak to všechno funguje společně“, aby to mělo vliv na to, jak si vybíráme oblečení. Jako členka Centra udržitelné módy v Londýně (Centre of Sustainable Fashion) nedávno vedla projekt s názvem Módní ekologie (Fashion Ecologies). Tento fascinující výzkum sledoval lokální prostředí a interakci a vztahy mezi oděvy, lidmi a jejich okolím.

Úsilí a čas potřebný k nahlédnutí do světa velké módy prostřednictvím odběru vzorků na lokální úrovni nepochybně povede k lepšímu pochopení současných módních rozhodnutí – a jak můžeme společně pracovat na lepší budoucnosti tím, že se rozhodneme pro férovou módu a slow fashion.

Oprava roztrhaného světa, steh po stehu

Spotřebitelé možná zapomněli na doby, kdy jsme každý kousek oblečení opatrovali, jak dlouho to šlo. S láskou jsme dekovým stehem opravovali roztřepené lemy a díry vyspravovali výšivkami. V dnešní době stačí, aby se uvolnil lem či upadl knoflík, a oblečení vyhodíme. Projekt Visible Mending (Viditelná oprava) nás nabádá, abychom prodloužili život našeho oblečení.

Webové stránky nabízejí inspiraci – kreativní nápady, jak opravit poškozený oděv – a příspěvky na blogu vypráví množství inspirativních příběhů a zároveň zdůrazňují, že pečlivé šití zároveň uklidňuje. Důležitou součástí je také nabádání ostatních, aby na sociálních sítích aktivně a hrdě zveřejňovali výsledky svých kreativních oprav a vylepšení oděvů.

Pokud všichni budeme látat, sešívat a spravovat, skončí v koši méně oblečení a zároveň se jako kontrast ke klonům na ulicích projeví naše individualita. 

Image credits
Header image: Getty Images
Image of Green Carpet Fashion Awards event: Getty Images
Image of Redress Design Award winner: Redress Design Award PR

Iniciativy slow fashion nás inspirují a motivují, abychom to dělali lépe. Pokud vás zajímá postoj značky Perwoll k udržitelnosti a jak ji rozvíjíme, klikněte zde.

Související články

 • #Renew

  Kintsugi DIY pro poskvrněné šaty

  Co si počít s potřísněnými šaty v duchu tradiční japonské filozofie

 • #Reconnect

  Svetry pro tučňáky

  Co potřebujete vědět o nejroztomilejším projektu upcyklace na světě.

 • #Relive

  5 minut s hvězdou: Daniela Salazar

  Návrhářka udržitelné módy hovoří o všech věcech pomalu a uvědoměle