Skip to Content
Žluté tričko na bílém povrchu, se žehličkou, nášivkami ve tvaru hvězdiček a nůžkami

DIY nápad pro šaty: Ozdobte skvrny technikou Kintsugi

Ve čtvrté části našeho video seriálu věnovaného svépomocnému přístupu k pomalé módě vás seznámíme s technikou Kintsugi, kterou dokážete zrealizovat, i když neumíte šít a nemáte dosud žádné zkušenosti s DIY. Chcete-li se dozvědět více o japonském umění Kintsugi a filozofii Wabi-Sabi, ze které vychází, přečtěte si tento článek, kde ukazujeme, jak vyspravit roztržené džíny ve stylu Kintsugi (na tuto správku musíte umět alespoň trošičku šít). V druhém dílu seriálu jsme vysvětlili způsob, jak bez šití zacelit díru ve vlněném oblečení. Opět s drobnou pomocí Kintsugi. Třetí část byla věnována zkrášlení roztržené látky stylem inspirovaným původní technikou Kintsugi. Oprava nevyžadovala žádné šití, pouze zlatou barvu, pevnou ruku a tvořivého ducha.

Následující nejjednodušší postup vám pomůže zachránit oblíbené večírkové šaty, i když třeba neumíte šít!

DIY Kintsugi bez šití: jak ozdobit potřísněné šaty

You need to accept cookies to play this video

Co potřebujete:

 • šaty s odolnými skvrnami (naše jsou pokapané od kávy)
 • nažehlovací dekorace na textil
 • žehlička
 • kus bílé bavlněné látky na ochranu šatů při zažehlování

Jak na to:

1. Vyberte dekoraci, která je o něco větší než skvrna, ale zároveň ji celou nezakrývá. My jsme vybrali hvězdy, ale vhodné by byly také třeba obrysy květin. 

2. Nažehlete dekorace na skvrny tak, abyste je nezakryli. Pamatujte, že tyto nedostatky nechceme skrývat (to by nebylo v pravém duchu umění Kintsugi). 

Dvě ruce kreslí na žluté tričko

3. Zažehlete nejprve pravou stranu dekorace a poté levou. Zažehlujte přes bavlněnou látku, abyste příliš vysokou teplotou nepoškodili šaty a aby dekorace nepoškrábala žehličku.

4. Noste je s hrdostí!

Žehlička žehlí bílou látku

Další způsoby využití skvrn inspirované Kintsugi

Samozřejmě, že výše uvedený postup není jedinou technikou, jak uctít metodu Kintsugi a proměnit potřísněné oblečení v nové a krásné umělecké dílo. Zde nabízíme několik dalších možností, ačkoliv některé z nich se neobejdou bez šití.

 • Drobnější skvrny, jako například od kávy v našem videu, nabízejí prostor k experimentům s nažehlovacími okvětními lístky, které obklopí skvrnu a vytvoří květ.
 • Máte-li umělecké sklony, můžete kolem skvrny něco namalovat. Třeba má legrační tvar, který vás bude inspirovat.
 • Větší zaprané skvrny mohou posloužit jako výchozí bod pro efekt ombré malovaný vodovými barvami. Jednoduše namalujte další „skvrny“ zředěnou barvou na textil, které tvarem, velikostí nebo barvou napodobují původní skvrnu. Více znamená více!

Související články

 • Vše o produktu

  Perwoll: specialista, který vašemu oblečení poskytuje tu nejlepší péči.

 • #Renew

  Roztržená halenka Kintsugi DIY

  Jak spravit roztrženú halenku v duchu tradiční japonské filozofie

 • Perwoll Black

  Moderní péče o vlákna pro zářivě černé oblečení.