Je třetí části našeho video seriálu věnovaného nápadům slow fashion DIY konečně prozkoumáme techniku Kintsugi, která byla pro všechny inspirací. Chcete-li se dozvědět, jak filozofie Wabi-Sabi, která nachází krásu v rozbitých věcech, inspirovala japonskou keramiku, vraťte se k prvnímu článku, kde se také naučíte spravovat potrhané džíny ve stylu Kintsugi. Ve druhé části seriálu se dozvíte, jak technikou plstění zacelit díry ve vlněném oblečení a jak pomocí Kintsugi vytvořit rozverné puntíky.
Nyní se vraťme k původní technice Kintsugi a podívejme se, jak s její pomocí vyspravit roztrženou halenku.
Naše třetí video inspirované technikou Kintsugi a podrobný návod ukazuje, jak snadno můžete sami proměnit ošklivě roztržené oblečení v překrásný kousek.
Roztrženou halenku z tkané látky, například bavlněnou, hedvábnou či saténovou, téměř nelze vyspravit tak, aby vypadala jako nová. Namísto toho, abychom se poškození snažili skrýt, zdůrazníme je s odkazem na keramiku Kintsugi. Toto tradiční japonské umění Kintsugi uplatňuje techniku slepování rozbité keramiky, porcelánu a dalších kameninových výrobků zlatým tmelem, aby prasklina zářila jako půvabná ozdoba, a nešťastnou událost tak proměňují v žádoucí vlastnost.
Co potřebujete:
- jednobarevná halenka nebo tričko (nebo jiné oblečení šité z tkaniny)
- zažehlovací páska na textil
- žehlička
- zlatá barva na textil (my jsme použili nafukovací/3D barvu na textil, kterou lze aplikovat přímo z tuby)
Jak na to:
- Ustřihněte zažehlovací pásku dostatečně dlouhou a širokou, aby překryla celou trhlinu.
2. Obraťte halenku nebo tričko naruby, překryjte trhlinu zažehlovací páskou a zažehlete ji podle návodu.
3. Obraťte halenku zpět na lícovou stranu a připravte se na zamalování trhlin.
4. Obrys vzoru si můžete namalovat tužkou, krejčovskou křídou, nepermanentním fixem či dokonce mýdlem. Pokud je oblečení vyrobeno z tenké a průsvitné látky, můžete vzor nakreslit také na papír. Papír vložte pod látku, abyste prosvítající vzor mohli překreslit na oblečení. Pro nás bylo snadnější vzor nakreslit od ruky.
5. Jednotlivé linie zkuste namalovat jedním tahem, aby byly souvislé.
6. Nechte barvu dostatečně dlouho zaschnout. Před vypráním ji podle návodu zažehlete.
7. Noste je s hrdostí!
Samozřejmě, že výše uvedený postup není jedinou technikou, jak uctít metodu Kintsugi a proměnit poškozené oblečení v nové a krásné umělecké dílo. Zde nabízíme několik dalších nápadů pro slow fashion DIY vhodných pro roztržené tkaniny.
- Namísto nafukovacích/3D barev můžete malovat štětcem a běžnou zlatou barvou na textil. Tato technika je pochopitelně o něco blíže postupům japonských mistrů Kintsugi.
- Pokud to dobře umíte s jehlou a nití, můžete roztrženou halenku sešít zlatou nití.
- Při opravách Kintsugi se někdy i velké kusy keramiky či porcelánu nahrazují střepem podobného tvaru a velikosti z jiného rozbitého výrobku. Tuto techniku můžete napodobit našitím viditelně odlišné záplaty a ozdobným zlatým švem. Případně můžete obyčejný šev zvýraznit zlatou barvou.
- Zlatou barvu jsme vybrali jako poctu tradiční keramické technice Kintsugi, ale nic vám nebrání zvolit jakoukoliv barevnou kombinaci, která vás napadne.
Image credits:
Image of traditional kintsugi pottery: Shutterstock