Skip to Content
Šedé tričko leží na bílém povrchu, vedle něj je plsť a malá sada na šití

Nápady na DIY opravy Kintsugi: jak spravit vlněný svetr

V prvním článku našeho seriálu věnovaném domácím vysprávkám oblečení inspirovaným japonským uměním Kintsugi jsme vysvětlili, jak uplatnit filosofii Wabi-Sabi – která nachází krásu v poškozených věcech – v životním stylu slow fashion. Zde se dočtete o jejich historii a naučíte se spravovat potrhané džíny ve stylu Kintsugi.

Postupně se budeme probírat oblíbenými a nepostradatelnými kousky našeho šatníku. V každém článku seriálu se věnujeme různým technikám využití tohoto přístupu, abychom oslavili krásu drobných nedokonalostí.

DIY nápad pro oblečení: Jak vyspravit vlněný svetr ve stylu Kintsugi

Naše druhé video inspirované uměním Kintsugi krok za krokem znázorňuje, jak udělat ze starého oblečení nové. Tentokrát bez šití.

Vlna je cenný přírodní zdroj a báječné vlákno s všestranným využitím. Tento materiál je náchylný k poškození, mohou nám utéct očka nebo jej mohou prožrat moli – zároveň lze však snadno vyspravit. Tradiční metody oprav, jako například látání, usilují o „neviditelnost“, ale zpravidla jsou vždy trochu vidět. Kromě toho dokonalé zalátání vyžaduje značnou zručnost a trpělivost. Pokud nemáte zkušenosti se šitím, je pravděpodobné, že výsledek nebude příliš zdařilý. Plstění vlněnými česanci je zábavná a snadná alternativa látání. Podívejte se na naše krátké video a přesně v duchu Kintsugi prezentujte barevně odlišné záplaty jako přednost, nikoliv jako chybu.

Spravte si svetr ve stylu Kintsugi – video a podrobný návod

You need to accept cookies to play this video

Co potřebujete:

 • vlněný svetr s dírami (náš prožrali šatní moli)
 • plsticí sadu (Woolfiller)
 • jehlu na plstění (součást sady)
 • molitanový hranol (součást sady)

Jak na to:

 1. Vyberte si vlnu kontrastní barvy nebo několika barev. Pamatujte, že se nesnažíme skrýt vady oblečení. Naopak je chceme proměnit v krásné a odvážné vyjádření. 
Jedna ruka napíná šedé tričko, ve kterém je díra

2. Pod díru vložte molitan

3. Odtrhněte chomáček vlny – začněte s menším množstvím, než byste odhadovali na celou opravu. Další vlnu můžete přidat.

Ruka vytahuje kousek plsti

4. Chomáček vlny přidržte přímo nad dírou a začněte jej propichovat plsticí jehlou do okolní vlny. Dávejte pozor na prsty!

Malé kousky plsti jsou přišívány na šedý kousek látky

5. Chcete-li zvýraznit obrys česanky, můžete ji místy po okrajích napíchat hustěji, případně přidat další vlnu.

6. Stejným způsobem a jinou barvou spravte další díru. (Spravili jsme také dírku na zadní straně krku, ale tentokrát v barvě svetru, protože tato oprava měla zůstat nenápadná.)

7. Noste je s hrdostí!

Sew it yourself: další DIY nápady pro vlněné svetry inspirované uměním Kintsugi

Technika plstění Woolfiller samozřejmě není jediným způsobem, jak udělat ze starého vlněného svetru nový. Zde nabízíme několik dalších DIY nápadů pro poničené vlněné svetry.

 • Namísto plstění můžete díry od molů zalátat nití kontrastní barvy. Jelikož se nesnažíte o to, aby oprava nebyla vidět, nemusíte se soustředit na dokonalé stehy.
 • Chcete-li k opravě přitáhnout ještě více pozornosti, přišijte výrazný knoflík, flitry nebo perličky. 
 • Pokud má svetr díry na loktech, našijte na ně záplaty a dodejte „knihovnický“ vzhled. Klikněte sem a podívejte se na DIY video, jak na to.

Související články

 • Udržitelnost je klíčová

  Balení

  Dbáme na to, aby naše obaly byly funkční a recyklovatelné.

 • #Renew

  Kintsugi DIY pro poskvrněné šaty

  Co si počít s potřísněnými šaty v duchu tradiční japonské filozofie

 • Perwoll Black

  Moderní péče o vlákna pro zářivě černé oblečení.