Skip to Content

Svetry pro tučňáky: nejroztomilejší projekt upcyklace

Už jste někdy slyšeli příběh o teplém pleteném oblečení, které zachránilo malé rozkošné tučňáky? Není to nějaká bláznivá fantazie módní bloggerky. Opravdu se to stalo. Upcyklované oblečení sehrálo významnou roli při zachraňování životů tučňáků, které ohrožovaly ropné skvrny.

Bohužel i malá ropná skvrna velikosti poštovní známky dokáže zabít člena z druhu malých tučňáků. Jak? Ropa totiž jejich peří oddělí a rozcuchá a tučňákovi začne být velká zima, ztěžkne a sníží se jeho schopnosti lovit potravu. Pokud se to neřeší, může nakonec zemřít na následky podchlazení a vyhladovění.

Řešení: upcyklované vlněné svetry pro tučňáky. Když tučňáka znečištěného ropou přijmou na kliniku Wildlife Clinic v přírodním parku Phillip Island Nature Parks v Austrálii, pomůže mu například vlněný svetr, který tučňákovi zabrání, aby si zkoušel narovnat a čistit peří, a tak polykal ropu. Zároveň mají zaměstnanci čas tučňáka pořádně vydrbat.

K poslednímu velkému úniku ropy poblíž ostrova Phillip Island došlo roce 2001, přičemž událost postihla 438 malých tučňáků1. Naštěstí se díky galantní pomoci upcyklovaných vlněných svetrů podařilo 96 % tučňáků zachránit, ošetřit a vypustit zpět do volné přírody.

Pokračují ve své dobré udržitelné práci

Příběh se šťastným koncem představuje nesmírný úspěch jejich programu. Penguin Foundation (Nadace pro tučňáky) byla zaplavena desítkami tisíc vlněných svetrů pro tučňáky. Bylo jich tolik, že museli své podporovatele požádat, aby je přestali posílat.

Ale nadace i nadále podporuje ochranu tučňáků. Prodejem malých svetrů pro tučňáky (které mají špatnou velikost, tvar či typ vlny) vybírají peníze na výzkum tučňáků, jejich udržení v přírodě a kliniku. Některé z upcyklovaných svetrů také posílají do jiných center na záchranu divoké přírody, kde je potřebují.

V neposlední řadě slouží svetry pro malé tučňáky také jako výukový nástroj, který poučuje studenty a veřejnost o udržitelnosti a zničujícím vlivu, který má znečištění moře a pobřeží na divokou přírodu a životní prostředí.  Pokud uvažujete o tom, že darujete vlněné svetry malým tučňákům či místní charitě, přečtěte si naše tipy, jak nejlépe prát vlněné prádlo.

Tahák na praní vlněného oblečení v pračce

Vlněné svetry se musí prát správně, ať jsou pro malinké tučňáky či dospělé lidi. Zde je návod, jak na to:

  1. Přečtěte si štítek s návodem na péči: Ať už se rozhodněte dát vlněné oblečení do pračky či jej raději perete v ruce, musíte nejdříve zkontrolovat případné zvláštní pokyny na štítku. Obvykle se na něm dočtete, jaký postup je nejlepší.
  2. Použijte síťovaný sáček: Pokud tento sáček používáte při praní jemného oblečení v pračce, neváhejte jej použít i pro vlněné prádlo. I když není sáček ze síťoviny nezbytně nutný, zabraňuje případnému zachycení za jiné věci uvnitř bubnu a následnému poškození.
  3. Použijte nastavení pro vlnu: Většina praček má nastavení speciálně pro praní vlněných oděvů. Pokud vaše pračka tuto funkci nemá, nastavte ji na nejnižší teplotu, aby se oblečení nesrazilo. Vaše pračka může mít také nastavení na ruční praní, které je pro vlnu dostatečně jemné.
  4. Přidejte prací prášek Perwoll Wool and Delicates Fibrecare Advanced: Tento prací prostředek má speciální recepturu pro vlnu a jemné prádlo. Pomocí víčka a pokynů odměřte potřebné množství.
  5. Nechte uschnout na vzduchu: Po vyprání vlněné prádlo pověste a nechte je uschnout na vzduchu. Nepoužívejte sušičku prádla, oblečení by se mohlo srazit. Pokud je vlněné oblečení příliš nasáklé vodou, zabalte je do čisté osušky a důkladně vyždímejte. Poté prádlo lehce roztáhněte a nechte uschnout.

Image credits
Header image: Shutterstock
Image of penguin in pink pullover: Getty Images

Zdroje:

1. Knits for Nature
(Pletené kousky pro přírodu)

Tučňáci jsou skvělí, že? Víte, co dalšího ujde? Pět způsobů, jakými Perwoll přispívá k udržitelnosti. Více se dočtete zde.

Související články

  • Vše o produktu

    Perwoll: specialista, který vašemu oblečení poskytuje tu nejlepší péči.

  • #Relearn

    Oblečení bez hranic

    Tři projekty slow fashion, o kterých musíte vědět.

  • Měňte svět k lepšímu s námi

    Co můžete dělat vy

    U pracích prostředků dochází ke spotřebě téměř 80 % energie a vzniku emisí CO2 až ve fázi používání, tedy až doma během praní.