Skip to Content

Daniela Salazar mluví o udržitelné módě

Návrhářka udržitelné módy Daniela Salazar reprezentuje moderní styl, praktičnost a uvědomělost. Její pestré, nadčasové, ručně vyráběné kousky se mohou pochlubit ženskostí a udržitelnou podstatou. S Danielou jsme hovořili o všem kolem inspirace, navrhování a módy – a proč by spotřebitele mělo zajímat, jak se to dělá…

Proč je slow fashion důležitá?

Globalizace nám ukázala životní a pracovní podmínky lidí, kteří vyrábí naše oblečení, a škody, které produkce způsobuje našemu životnímu prostředí. Jako spotřebitelé musíme znát skutečnou „cenu“ oblečení a způsob, jak se vyrábí, a požadovat spravedlivější produkci. To, co se rozhodneme koupit, má totiž velký dopad na změny, které vidíme v módním průmyslu.

Je důležité se s klidem a rozmyslem rozhodnout, které kousky skutečně potřebujete a jaký druh lidí a podniků budete podporovat. Zároveň si musíme vážit a starat se o oblečení, které již máme. Celkově musíme změnit způsob, jakým pohlížíme na oblečení, aniž bychom přispívali k horám odpadu či vykořisťování lidí.

Kde nacházíte inspiraci?

Na nejrůznějších místech: v architektuře, umění, fotografiích, sochách, dobré knize a módě z 50. a 60. let. Nápady sbírám také z míst, kde jsem žila, a od žen, se kterými jsem se setkala. Moje návrhy se nakonec vždy vyznačují obyčejnou minimalistickou a ženskou estetikou. Zároveň se snažím nalézt rovnováhu mezi vyjádřením sebe sama a vytvořením praktického oblečení pro ženy, které odráží jejich styl, osobnost a kulturu. Ráda míchám tyto nápady se svou láskou k barvě, která vychází z mých venezuelských kořenů, abych se cítila pohodově.

Jak pro svou kolekci vytváříte kousky slow fashion?

Mé kreativní postupy se časem změnily. Dříve jsem vytvářela dvě kolekce ročně. Teď dělám méně kolekcí a místo toho každou sezónu přidávám několik nových kousků nebo barevných variant, takže je to přirozenější proces. V průběhu roku sbírám inspiraci, zkoumám, které kousky chybí či je třeba je vylepšit a které barvy můžeme přidat. Pokud jde o načasování, záleží na daném kousku, ale obvykle mi trvá pár týdnů, než navrhnu něco úplně nového.

Kde hledáte látky?

Důležité pro mě je nejen najít látku, která se mi líbí, ale také společnost, která splňuje nejvyšší ekologické a sociální standardy. Pracuji s místními evropskými dodavateli, většinou z Německa, ale také z Rumunska, Španělska, Nizozemska a Francie. Od prvních kolekcí jsem si oblíbila tkaniny z konopí a bavlny. V poslední době jsem se rozhodla přidat textilie, které zbyly po výrobě. Jsou to exkluzivní materiály s jedinečnými barvami a texturami. Zároveň se díky tomu tkaniny nevyhazují na skládky, ale dostávají druhou šanci.

Víme, že není spravedlivé mít oblíbence… Máte ale nějaký oblíbený kousek?

Vždy je těžké si vybrat, protože do každého kousku vkládám spoustu práce. Myslím, že jeden z mých oblíbených je top, který se jmenuje „Paloma“. Myslím, že opravdu vyjadřuje můj osobní styl. Je velmi jednoduchý, ale ukrývá složitou architektonickou konstrukci. Svetry „Park“ jsou ideálním základem, který jsem v šatníku vždy chtěla mít. Má jednoduchý tvar a krásné barvy. Také se mi líbí, že je z konopí, takže je to veganská verze pleteného zboží.

Máte nějaké tipy na praní prádla ze slow fashion?

Důrazně doporučuji prát oblečení slow fashion vždy ve studené vodě a nechat uschnout na šňůře. Jednak je to lepší pro životní prostředí a zároveň to prodlužuje životnost oděvů. Důležitou součástí života oblečení jsou také opravy. Čím více máme naše oblečení rádi a staráme se o něj, tím déle nám vydrží. Proto jsem začala přidávat vzorek látky ke každému zakoupenému modelu. Chci tím nové majitele povzbudit, aby o oděvy pečovali a v případě potřeby je spravovali.
 

„Nestačí hledat kvalitu jen v produktech, které kupujeme, musíme rovněž zajistit kvalitu života lidí, kteří je vyrábějí“.

Image credits:
All images: Courtesy of Daniela Salazar

Související články

 • #Reconnect

  Evoluce vintage módy

  Tři kousky, které prošly více proměnami než Madonna.

 • Co je uvnitř?

  Složení a přípravky

  Perwoll neustále pracuje na tom, aby vám poskytl to nejlepší pečující složení a vaše oblečení tak zůstalo déle krásné.

 • Perwoll Color

  Moderní péče o vlákna pro zářivě barevné oblečení.