Skip to Content

Evoluce módy: Jak šel čas se třemi nejlepšími vintage kousky

Nenajdete žádný prohřešek fast fashion, který by byl tak strašný, že by ho následující generace znovu neobjevily a nepřizpůsobily svému stylu. Některé módní přehmaty našich předků byly opravdu k zamyšlení, třeba sametové chokery, dvojitý denim, tenisky na platformě a nadýchané neonové bundy. Tak byste si řekli, že následující generace už nedovolí stejné chyby v úsudku. Bohužel čas plyne pořád dokola bez konce a začátku a módní historie se nekonečně opakuje, což je důvod, proč nám návrháři v roce 2019 opět nabídnou nejnovější módní vintage trendy z dávných dob.

V duchu slow fashion tyto znovu objevené trendy přijímáme a vítáme je v přítomnosti. Nakonec přeci není nic udržitelnějšího než prohlédnout staré oděvy, upravit je a vdechnout stylům zdánlivě vyšlým z módy nový život. Toto je příběh módních kousků, které prošly úspěšnou změnou, aby nadále oslňovaly a zářily.

Zvonáče – jak šel čas s kalhotami do zvonu

Zvonáče kdysi:
Rozšířené kalhoty a džíny do zvonu vypadaly šik na Jane Birkinové v 60. letech, sexy na Farah Fawcettové v 70. letech a stylově na Kate Moss v letech 90. Poté střih, který lichotil pozadí a prodlužoval nohy, na dlouhou dobu odešel. Každý, kdo se na hudebním festivalu brodil blátivým polem nebo skončil s obnošenými lemy, po kterých si příliš dlouho šlapal, ví, že kalhoty do zvonu nejsou nepraktičtějším střihem džín. 

Zvonáče dnes:
To samozřejmě nikdy žádného módního nadšence nezastavilo, takže není žádným překvapením, že džíny do zvonu jsou zpět. Po desetiletích džínsů střihu skinny, mom a boyfriend můžeme na předních influencerkách typu Gigi Hadid, Victorie Beckham a Kim Kardashian, vidět boky obepínající kalhoty s širokými nohavicemi. Když se podíváme na to, jaké hvězdy si tento styl osvojily, je nám jasné, že jde o styl, který lichotí výraznějšímu pozadí.. Máte-li k dispozici nějaké suprové vintage džíny, máte štěstí. Noste je s topy na tělo a botách na platformě, abyste dosáhly maximální délky nohou a vytvarování zadečku. 

Cyklistické šortky – nejnovější sportovní trend

Cyklistické šortky kdysi:
V letopisech kalhot mají cyklistické šortky o trochu méně slavnou historii. Krátce řečeno (slovní hříčka) byly šortky čistě sportovním oblečením dávno předtím, než se vžil pojem „sportovní“. Nebylo to něco, co byste si o desetiletí později zvolili jako módní retro trend. Lycru vítali jako inovaci, když byla v 70. letech zavedena v profesionálních cyklistických týmech. V 80. letech ji začali oblékat i amatéři. Teprve v 90. letech se i ostatní dozvěděli o této nové, strečové a nepatrně lesklé látce a rozhodli se ji zařadit do svého šatníku. Možná trochu nešťastně přidali na seznam fast fashion další položku.

Cyklistické šortky dnes:
Saint Laurent, Stella McCartney, Alexander Wang a Chanel se shodují na tom, že dozrál čas na to, aby cyklistické šortky dostaly v módě druhou šanci. Podobně i celebrity a influenceři skočili po příležitosti předvést své dokonale tvarované nohy v krátké, těsné strečové tkanině.

Správné vyladění stylu je to nejdůležitější. Zde přinášíme tři základní outfity, díky kterým projedete tímto módním retro trendem stylově. Do kanceláře oblékněte cyklistické šortky s košilí a blejzrem (s páskem). Míříte-li do klubu, slaďte je s ultra krátkými mini šaty. Na pozdní víkendovou snídani je oblékněte s volným vintage tričkem s potiskem kapely a džínovou bundou. Každý outfit ještě více vylepšíte ikonickými doplňky z 90. let: výraznou gumičkou do vlasů, ledvinkou a vysokými botami. 

Zkrácené topy – perfektní břišáky podle slow fashion

Zkrácené topy kdysi:
Zkrácené topy módu opouštěly a opět se do ní vracely od 60. let, tedy od doby, kdy se odhalování kůže stalo poprvé obecně přijatelným. Zlatou érou holého břicha byla bezesporu 90. léta, kdy tento outfit dovedla k dokonalosti Britney Spears a její taneční pohyby.

Zkrácené topy dnes:
Hlavní rozdíl v dnešním trendu zkrácených topů? Hnutí „body positivity“, tedy pozitivní myšlení o všech typech těl, a množství stylingových možností umožnily, aby byl tento styl dostupný pro všechny typy postav. A nejlepší na tom je, že je to jeden z prvotřídních vintage kousků, který si můžete přidat do šatníku slow fashion.

Image credits:
Header image: Nabile Quenum/Blaublut-Edition.com
Image of woman walking across the street in flared jeans:Alexandra Chaulaud/Blaublut-Edition.com
Image of woman in black bike shorts holding red bag: TheUrbanspotter/Blaublut-Edition.com
Image of woman in blue tied crop top: Frenchy Style/Blaublut-Edition.com

 

Nejen módní stálice prochází přeměnou. I Perwoll se vyvíjí, ale byl udržitelnější. Na naši cestu se podívejte zde.

Související články

 • #Reconnect

  Odpad jedné ženy…

  Inovace + slow fashion = kouzlo. Necháte se inspirovat módou z odpadu?

 • Udržitelnost je klíčová

  Balení

  Dbáme na to, aby naše obaly byly funkční a recyklovatelné.

 • Vše o produktu

  Perwoll: specialista, který vašemu oblečení poskytuje tu nejlepší péči.