Skip to Content

Jak správně prát: Vintage slip dress

Vintage šaty slip dress se vracejí do módy. A není divu – existuje snad něco více sexy a ženského? Módní průmysl se dnes pomalu ale nevyhnutelně přiklání k udržitelnějšímu a sociálně odpovědnějšímu způsobu nakupování, a proto je ideální čas zahodit rychlou módu z hlavní třídy a začít nosit kvalitní vintage oblečení.

Když naleznete své nové oblíbené vintage šaty slip dress, možná si položíte otázku, jak se dá něco takového prát? Zejména pokud jsou vyrobeny z jemného materiálu, jako například z hedvábí či bavlny a nikde nemají štítek s pokyny pro péči. Zde naleznete několik pokynů pro optimální praní a údržbu svého vintage oblečení. 

Než vyperete své oblíbené vintage oblečení

I vintage oblečení nejvyšší kvality stárne. To znamená, že může být citlivé na údržbu a možná na něm naleznete jednu či více vad. Dalším častým problémem bývá chybějící štítek, podle kterého byste poznali materiál, ze kterého je oblečení vyrobeno. Pokud si nejste jistí, buďte s péčí opatrní.

Materiály, ze kterých je vyrobeno vintage oblečení, většinou nejsou ošetřeny ochrannými chemikáliemi, které vylepšují vzhled a vlastnosti moderních textilií. Dříve se podobné oblečení vyrábělo většinou z hedvábí či z brokátu, barvy tolik nedržely a měly jemné lemy.

Nejprve si položme otázku: „Je to hedvábí?“ Pokud nemáte jistotu, promněte látku mezi prsty. Skutečné hedvábí je výjimečně měkké a při promnutí hřeje. Dále zkuste látku protáhnout prstenem: umělé hedvábí se zadrhne, pravé hedvábí hladce proklouzne. Pokud má látka vzor, prohlédněte si rubovou stranu. U pravého hedvábí vidíte na lícové straně vzor a na rubové straně jeho obrysy. U syntetického hedvábí vidíte na lícové straně vzor a na rubové straně souvislou barvu.

Zbavte se rychlé módy a naučte se starat o kvalitní vintage oblečení

Jak se co nejlépe postarat o vintage oblečení, které dlouhá léta leželo v zatuchlém šatníku? Chcete-li, aby vydrželo dlouho krásné, dodržujte tři jednoduchá pravidla:

Správný výrobek: Většinu vintage oblečení lze prát jemně v ruce. Abyste však měli jistotu, naneste nejprve trochu jemného pracího přípravku do švu a sledujte, jak bude reagovat. Pokud zkrabatí nebo vybledne, vezměte šaty do čistírny.

Tip: Na všechny skvrny před praním naneste vhodný prací přípravek, jako například Perwoll Wool and Delicates Fibrecare Advanced. Jinak byste mohli skvrny zaprat.

Perte opatrně v ruce: Chcete-li dobře pečovat o zvlášť jemné a choulostivé dámské oblečení, raději se vyhněte pračce. Namísto toho nalijte do umyvadla několik kapek jemného pracího přípravku, umyvadlo naplňte studenou vodou a oblečení pomalými pohyby propírejte. Nejméně dvakrát vymáchejte a poté jemně vymačkejte vodu. Pozor, materiál nikdy neždímejte.

Sušte ve vodorovné poloze: Je-li oblečení připraveno k sušení – obzvláště pokud je těžké – položte je na sušák a opatrně je narovnejte, aby se nepomačkalo.

Jak prát vintage oblečení, které není vyrobené z jemných materiálů?

Co když váš nový vintage objev není vyroben z hedvábí ani z jiného křehkého materiálu? Bavlnu, len, polyester, nylon a většinu syntetických materiálů lze prát v pračce. Použijte jemný prací přípravek a nastavte program ruční praní. Pokud máte slip dress vyrobený z krepového materiálu, z úpletu či umělého hedvábí, bude potřebovat profesionální čištění. Péči o jemné surové hedvábí také raději přenechte profesionálům.

„Elegance je jediná krása, která nikdy neuvadá.“ – Audrey Hepburn

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of woman wearing a slip dress over a shirt: Nabile Quenum/Blaublut-Edition.com
Graphic of a handwash  symbol: Shutterstock

Related Articles

 • #Renew

  Jak nakupovat vintage oblečení?

  Nejlepší tipy a triky, s nimiž dokážete v hromadě hadrů najít ten pravý poklad.

 • #Renew

  ShopNOholic

  ShopNOholic – nekupujte nové oblečení, upravte si staré

 • #Renew

  Kintsugi vlněný svetr DIY

  Jak spravit vlněný svetr v duchu tradiční japonské filozofie