Skip to Content

ShopNOholic – nekupujte nové oblečení, upravte si staré

Bez ohledu na to, jak pohodlné, lichotivé a důvěrně známé jsou vaše nejoblíbenější jistoty šatníku, čas od času na vás vykoukne rychlá móda a snaží se vás zlákat k impulzivnímu nákupu. Budete-li se řídit následujícími radami, odoláte tomuto volání sirén a raději si upravíte nějaký vintage poklad nebo něco staršího ze svého šatníku.

Nezapomínejte na své staré oblečení

Fast fashion, rychlou módu můžete vnímat jako proradného milence, bezvýznamný románek, který ve vás zanechá pocit lítosti a nenaplnění, jakmile se vrátíte domů a otevřete šatník plný oblíbených starých kousků. Proč byste někdy měli podvést tak příjemný svetr, který upletla babička, kvalitní džíny, které vám dokonale padnou, nebo bavlněné letní šaty, které s vámi procestovaly svět? 

Když na vás mrká svůdný gigolo rychlé módy, můžete snadno zapomenout na hodnotu, kterou již máte doma. Může se zjevit v podobě třpytivých šatů na večírek, které se vás snaží svést trendovou siluetou a příjemným materiálem. Nebo s vámi možná flirtuje tričko s ironickým popkulturním sloganem, který vás bude bavit celou dlouhou minutu.

Snažte se představit si, jak některou ze starých věci ve svém šatníku nahrazujete tímto novým přírůstkem. Uvědomíte si, že žádný románek rychlé módy ve vás nevyvolá takovou radost jako váš věrný textilní partner, který stál po vašem boku ve šťastných i smutných chvilkách vašeho života. Nedokážete s ním „žít v radosti“, abychom použili slova autorky bestsellerů New York Times Marie Kondo.

Proměňte své vintage poklady

Se svým oblečením jste si vybudovali smysluplný vztah. Vaše společná minulost je naplněna vzpomínkami. Toto oblečení prokázalo svou hodnotu a vy přesně víte, které kousky se k sobě nejvíce hodí. Tento důvěrný vztah vám přináší uspokojení, ale co když vás začne nudit?

 • Vystupte ze své módní rutiny a dejte si rande s každým kouskem oblečení ve svém šatníku. Vezměte jeden po druhém, od fádních kancelářských košil až po sexy černé minišaty, na vycházku do města. A to zejména oblečení, které dlouho leželo na dně regálu. 
 • Máte-li pocit, že některý kousek oblečení by si zasloužil změnu, upravte jej, vyspravte nebo upcyklujte. Jakmile své staré známé uvidíte v novém módním světle, znovu se do nich zamilujete.

Odolejte pokušení

Přiznejme si, že někdy jdeme nakupovat jen pro samotné vzrušení, které prožíváme při koupi nové věci. Ne nadarmo se tomu říká nákupní terapie. Následující moudré strategie vám pomohou zbavit se závislosti na rychlé módě.

 1. Kupujte zážitky, nikoli věci 
  Přestaňte utrácet těžce vydělané peníze za kostlivce šatníků, které po vyprchání nadšení z nové věci sotva kdy obléknete, a investujte do vzpomínek, které vám vydrží celý život. Řekněte ne novým šatům a budete moci kývnout na kuchařský kurz, vyjet si na den do hor nebo koupit lístky na senzační muzikál. Dokážete-li tomuto pokušení odolávat pravidelně, možná si brzy ušetříte na lepší dovolenou. Něco navíc: Díky všem těmto kurzům, výletům a představením budete mít méně volného času na nákup oblečení, a tedy menší pokušení koupit si levný brak z nabídky rychlé módy.  
 2. Buďte skrblíci
  Vyhněte se pokušení a vyrážejte do města nalehko. Pokud v peněžence nemáte kreditku ani hodně peněz, vyhnete se impulzivnímu nákupu nejsnazším způsobem – nebudete jej moci zaplatit. Ještě nikdy nebylo praktičtější být švorc.
 3. Kvalitní vintage namísto nového
  Chcete-li pocítit radostné vzrušení z nákupu, nemusíte kupovat nově vyrobené věci. Stejný zážitek vám poskytne oblečení, které je nové jen pro vás. Možná dokonce najdete větší zálibu v samotném lovu těchto pokladů. Kvalitní vintage butiky, bleší trhy a charitativní obchody jsou plné skvostů, které čekají, až je objevíte.

Jak pečovat o použité oblečení?

 • Chcete-li se svým oblečením prožít dlouhý společný život, budete mu chtít věnovat péči, s níž vydrží co nejdéle v nejlepší kondici.  
 • Jemné tkaniny perte v ruce
 • Zimní oblečení v létě uložte na tmavé suché místo
 • Vlákna použitého oblečení obnovujte praním v Perwollu.

Image credits:
Header image: Stocksy
Image of woman wearing a polka-dot dress: Getty Images
Image of woman shopping in a flea market: Getty Images

Související články

 • Perwoll Wool

  Wool & Delicates pomáhá udržet vaše vlněné a hedvábné látky jemné, hladké a ve tvarech jako nových.

 • #Relearn

  Kvíz: Nechat či vyhodit?

  Otázkou je, hodit či nehodit do koše. Jste připraveni na odpověď?

 • #Relearn

  Jak zpomalit (v módě)

  Váš přátelský místní průvodce, který vám pomůže pochopit hnutí slow fashion.