Skip to Content
Žena prohledává oblečení zavěšené na šatní tyči, v pravé ruce drží vrchní díl

Jak zpomalit – základní průvodce slow fashion

Přemýšleli jste někdy, co je hnutí slow fashion? Zde se dozvíte, jak začalo, kdo je do něj zapojený a co toto slovní spojení vlastně znamená.

Co je slow fashion?

Slow fashion spočívá v navrhování, výrobě a spotřebě oděvů uvědomělejším a udržitelnějším způsobem. Módní průmysl již nadále nemůže ignorovat svou společenskou odpovědnost. I my, spotřebitelé, musíme začít přistupovat uvědoměleji k tomu, jak nakupujeme, používáme a likvidujeme oblečení. Pryč jsou dny, kdy jsme mohli nakupovat pro zábavu, plnit naše skříně levnými a veselými oděvy, které jsme na sebe vzali jen párkrát a pak je vyhodili. Teď už moc dobře víme, jak se vyrábí a jak obrovský dopad má tento průmysl na životní prostředí.

Žena pracuje na šicím stroji, před ní na stole leží krejčovské metry

Slow fashion – odpověď na fast fashion

Slow fashion je reakcí na rychlý přístup, který módní průmysl na dlouhá léta přijal. Zatímco jsou značky fast fashion odpovědné za vykořisťování levné pracovní síly po celém světě a za používání výrobních postupů, které poškozují ekosystém1, slow fashion se zavazuje k trvale udržitelnému přístupu k životnímu prostředí, který myslí na budoucnost. Kate Fletcherová , konzultantka pro ekologické textilie a spisovatelka v roce 2007 napsala: „Fast fashion ve skutečnosti není o rychlosti, ale o chamtivosti: prodávat více, vydělávat více peněz.“ Modely fast fashion se po několika praních často rozpadají, takže musíme neustále nakupovat nové. Slow fashion spočívá v nakupování menšího množství oblečení vyšší kvality, ve správné péči o oděvy a v jejich delší životnosti.

Kdo je do hnutí zapojený?

Štítek s pokyny pro údržbu na tmavě zeleném vrchním dílu

Módní průmysl reaguje na rostoucí povědomí spotřebitelů2. Udržitelný přístup při výrobě oblečení přijímají nejen nové módní značky, také přední světové značky pomalu, ale jistě, dělají změny směrem k udržitelnosti. Mnohé z nich se přizpůsobují touze a potřebě slow fashion tím, že využívají přírodní materiály, zdroje a pracovní síly z lokálních zdrojů a zvyšují úsilí o snižování odpadu2. Důležité je, že nyní se pozornost přesouvá spíše na kvalitu a udržitelnost než na lákání spotřebitelů na nízké ceny.

Jak mohu ke slow fashion přispět já?

Není třeba nic odkládat. Můžete začít zpomalovat hned teď. Zde je seznam jednoduchých věcí, kterými můžete pozitivně přispět ke slow fashion: 

  • Každému kousku oblečení, který vlastníte, věnujte dlouhý a intenzivní pohled. Pamatujte, že něco vlastnit bychom měli, pokud je pro nás daná věc užitečná, líbí se nám či pro nás má citovou hodnotu! 
  • Roztřiďte své oblečení do tří skupin: oděvy, které milujete, oděvy, které nosíte jen někdy, a oděvy, které nikdy nenosíte ani nosit nebudete. Ponechte si ty, které milujete, a zbavte se těch, které rádi nemáte. Kategorie oblečení, které nosíte jen někdy, je složitější. Snažte se je ale rozdělit do druhých dvou skupin. Nyní… Opravdu potřebujete další oblečení? Buďte upřímní. Pokud ano, nakupujte kvalitní oděvy vyrobené z přírodních materiálů – při praní nezmění tvar a vydrží déle. 
  • Podívejte se na štítek a zjistěte, kde byl oděv vyroben – cestoval do vašeho šatníku tisíce kilometrů?
  • Omezte počet podobných kousků: kolik šedých triček člověk skutečně potřebuje? 
  • Perte skvrny a spravujte díry (nikdo jiný to za vás neudělá). 
  • Používejte vhodné a kvalitní prací prostředky: to je klíčem k dlouhé životnosti oblečení. 
  • A hlavně mějte své věci rádi a noste je s radostí. Když už vám nadále nedělají radost, dejte je někomu, komu ji dělat budou.
Pračka s informacemi o vodě, plastu a energii, informace se postupně spláchnou a objeví se nové informace

Image credits
Header image: Stocksy
Image of woman sewing in studio: Getty Images
Image of clothing material tag: Gettty Images

Zdroje:

1. The True Cost of Fast Fashion (Skutečné náklady fast fashion)

2. An Analysis of the Fast Fashion Industry (Analýza průmyslu fast fashion)

Změna není vždy snadná ani jednoduchá. Víme to. Značka Perwoll je na cestě k udržitelnosti. Více si o tom přečtete zde.