Skip to Content
Pohled na nohy jedné ženy v botách s leopardím vzorem

Správné praní černých džínů

Jsou vaše džíny ještě černé nebo už tmavě šedé? Pokud rádi nosíte černé džíny, znáte ten problém. Po několika vypráních začnou blednout nebo se na nich objeví bílé pruhy. I to sice může vypadat dobře, ale zejména u nových džínů určitě chcete, aby černá barva na kalhotech vydržela. Perwoll připravil ty nejlepší tipy, jak na to, aby vaše džíny zůstaly co nejdéle černé.

Příprava černých džín na praní

I lehce obnošený look, který tmavé džíny mohou získat po několika vypráních, může vypadat velmi cool. Pokud si však chcete zachovat černou barvu džínů déle, je nejlepší začít se správnou péčí již před praním. U tmavého textilu je vždy důležité zkontrolovat kapsy! Uvnitř mohou zůstat zapomenuté papírové kapesníky, které se při praní rozpustí a zanechají na džínách žmolky. U černého oblečení to může znamenat, že se musí vyprat podruhé - ale pak se ještě rychleji vytrácí intenzita barvy.

Jakmile jsou kapsy prázdné, obraťte džíny naruby. Tak chráníte barvivo na vnější straně kalhot. Typické světlé pruhy ve švech jsou například často způsobeny oděrem při ždímání. Černou vždy perte s jinými tmavými barvami, protože je nemožné zabránit tomu, aby se oděvy vzájemně trochu nezabarvily. Světlé textilie by při praní s tmavým oblečením získaly šedý nádech.

Správné praní černých džín v pračce

Než vložíte kalhoty do pračky, zkontrolujte cedulku, abyste zjistili maximální teplotu praní a další důležité pokyny, na které byste měli při praní myslet. Praní je obzvláště šetrné k barvám, pokud zvolíte jemný program praní na 30 °C a pouze velmi jemný cyklus ždímání.

Je velmi důležité používat správný prací prostředek. V žádném případě byste neměli používat univerzální prací prostředek, protože obsahuje více bělících prostředků, které rozpouštějí barvu z látky. Správnou volbou pro černé džíny je tekutý prací prostředek speciálně určený pro tmavé textilie, jako je Perwoll Renew Black. Tento produkt nejenže chrání černé oblečení před vyblednutím, ale také vyhlazuje vlákna textilu, takže černá vypadá ještě intenzivněji.

Pohled na nohy jedné ženy v tmavých džínách a tmavých botách

Ocet a sůl jsou domácí prostředky, které mají pozitivní vliv na intenzitu barev u tmavých textilií. Postrádají však vlastnosti jako jsou péče o vlákna, či čisticí účinek, který poskytuje pouze speciální prací prostředek pro tmavé textilie. Kromě toho by ocet dokonce mohl  poškodit gumová těsnění vaší pračky. Šetrnější k oblečení i pračce je vhodný prací prostředek.

Péče o černé džíny po praní

Po vyprání je nejlepší nechat černé džíny uschnout na vzduchu. Teplo sušičky není dobré pro barvu ani vlákna. Nejlepší je pověsit džíny na šňůru na prádlo venku na stinném místě. Nesušte je na přímém slunci. To černou vybělí a dříve nebo později džíny zešednou.

Jsou vaše černé džíny za ta léta vybledlé, ale přesto sedí tak dokonale, že se s nimi za žádných okolností nechcete rozloučit? Pak je můžete zkusit znovu obarvit textilní barvou z drogerie. Perwoll, expert na barvy, následně pomáhá při každém praní udržet jejich nově nabytou barvu ve vláknech.

Image credits:
Header image: ©Shutterstock
Image one: ©iStock

Související články

  • Perwoll Black

    Moderní péče o vlákna pro zářivě černé oblečení.

  • Symboly praní

    Co znamenají symboly na štítcích oblečení

  • Praní hedvábí a ochrana tkaniny zároveň

    Snadné praní hedvábí.