Skip to Content

Praní hedvábí a ochrana tkaniny zároveň

Jen málo tkanin je tak luxusních jako hedvábí. Lehce splývavá, jemně třpytivá tkanina vypadá obzvláště dobře u svršků a šál. Ale hedvábí je nejen velmi ušlechtilé, ale také velmi funkční: v létě chladí a v zimě zahřívá. Jedinou nevýhodou jemného přírodního vlákna je, že se čistí o něco obtížněji než vlákna bavlněná nebo syntetická. V této příručce se dozvíte vše o správném a šetrném čištění hedvábí, aby se vlákna vašich oblíbených hedvábných kousků dlouho leskla.

Věci, které byste měli vědět o hedvábných tkaninách

Cedulka vám prozradí, zda je oděv vyroben z čistého hedvábí nebo ze směsi vláken s obsahem hedvábí. Typickými hedvábnými tkaninami jsou šifon, organza, satén, taft nebo buretové hedvábí. Některé z těchto tkanin však mohou být vyrobeny z umělého hedvábí. Proto je důležité věnovat velkou pozornost složení textilie oděvu. Následující návod platí pro všechny hedvábné látky nebo pro látky s obsahem hedvábí: neošetřujte je za vysoké teploty. Hedvábné vlákno se získává z kokonu bource morušového a podobně jako vlasy je vyrobeny z bílkovin a nadměrné teplo je poškodí. Kromě toho jemné přírodní vlákno špatně snáší parfémy, deodoranty, pot a přímé sluneční světlo.

Příprava na čištění

Pohled na cedulku odhalí, zda je oděv možné prát, nebo zda je jej třeba zaslat do čistírny. Kromě toho stojí za to provést barevný test. Jednoduše namočte do vody vatový tampon  s trochou jemného pracího prostředku. Poté opatrně navlhčený vatový tampon přiložte na skrytý šev. Pokud se na vatě drží barva, je lepší vzít oděv do čistírny než jej prát doma.

Praní hedvábí: v pračce nebo v ruce

Pokud má vaše pračka program jemného cyklu, můžete v něm prát hedvábí. Cedulka udává přípustnou teplotu praní. V žádném případě by to nemělo být více než 30 °C. Je také důležité použít jemný prací prostředek speciálně vhodný pro hedvábí, jako je Perwoll Renew Wool. Tento prostředek nečistí pouze vlákna, ale také o ně pečuje, takže hedvábná tkanina zůstane krásná po delší dobu.

Pro ruční praní platí – světlé hedvábí se pere ve vlažné vodě, tmavé nebo potištěné hedvábí ve studené vodě. A samozřejmě je k tomuto účelu nezbytný také vhodný prací prostředek. Namáčejte oděv opatrně, protože mokré hedvábí je obzvláště citlivé. Maximálně po pěti minutách vytáhněte hedvábí znovu z lázně a opláchněte jej studenou, čistou vodou.

Odstraňování skvrn z hedvábí

Při odstraňování skvrn z hedvábné látky vyperte vždy celý oděv, jinak na tkanině mohou zůstat skvrny a mapy od vody. V žádném případě nedovolte, aby se bělidlo nebo jakýkoli jiný odstraňovač skvrn, který by mohl látku poškodit, dostal do kontaktu s hedvábnou tkaninou. Vyvarujte se také tření skvrny, protože to poškodí hedvábí a může to způsobit zesvětlení látky. V případě velmi velkých nebo tmavých skvrn raději oděv vezměte do čistírny.

Sušení hedvábí

Teploty v sušičce jsou na hedvábí příliš vysoké, proto jej sušte na vzduchu. Po vyprání oděv položte na suchý ručník, opatrně jej srolujte a jemně tiskněte. Ručník a hedvábí ale nekruťte a neždímejte! Po tomto předsušení ručník vyměňte za suchý a na tom oděv usušte. Ujistěte se, že oděv není vystaven přímému slunečnímu světlu.

Růžová látka

Žehlení hedvábí

Cedulka na oděvu také poskytuje informace, zda lze hedvábný oděv žehlit a při jaké teplotní úrovni žehličky. Obecně: vždy žehlete hedvábné látky naruby, nekropte je vodou, jak byste to dělali u bavlněných či lněných tkanin.

Související články

  • Perwoll Wool

    Wool & Delicates pomáhá udržet vaše vlněné a hedvábné látky jemné, hladké a ve tvarech jako nových.

  • Symboly praní

    Co znamenají symboly na štítcích oblečení

  • Prací prostředek na sportovní prádlo: Správné praní funkčního a sportovního oblečení

    Abyste správně prali sportovní a funkční oblečení a pečovali o materiál.