Jemná hedvábná trička, boxerky z biobavlny a krajkové podprsenky – to, co nosíme přímo na kůži, by mělo být kvalitní, měkké a prodyšné. Takové materiály jsou ale velmi choulostivé a spodní prádlo se pere velmi často. Prozradíme vám, jak docílíte toho, aby vaše jemné spodní prádlo vypadalo jako nové i po četných praních.
Při praní spodního prádla myslete na na:
- jelikož spodní prádlo přichází do přímého kontaktu s pokožkou, musí prací cyklus odstranit nejen pot a skvrny, ale také bakterie.
- Na materiálu záleží – existuje mnoho druhů spodního prádla a ne každé prádlo je vhodné pro intenzivní prací cyklus. Ne každý kousek spodního prádla je tedy vhodný do pračky.
- Spodní prádlo pereme ze všeho oblečení nejčastěji. Kalhotky se mění denně a podprsenky maximálně po čtyřech nebo pěti nošeních. Spodní prádlo se ale většinou pere s veškerým oblečením. Aby vám prádlo dlouho vydrželo, vyžaduje co nejšetrnější zacházení.
Správný způsob praní hodně závisí na materiálu. Zejména u kalhotek a podprsenek jsou cedulky s návodem na praní často ustřižené kvůli pohodlí. V takových případech byste měli dodržovat následující pokyny týkající se teploty a pracího cyklu:
- Boxerky, kalhotky a bavlněná trička lze velmi snadno prát v pračce. Pro barevné prádlo volte podle stupně znečištění teplotu 40 až 60 stupňů a vhodný prací prostředek na ochranu barvy. Bílé bavlněné spodní prádlo lze prát na vysokou teplotu, ale většinou stačí 40 až 60 stupňů.
- Jemnější textilie z viskózy nebo krajky tak odolné nejsou. V jejich případě byste měli během pracího cyklu pro jemné prádlo nastavit teplotu 40 stupňů a prát s pracím prostředkem určeným na jemné prádlo. Sušička by měla být u takto jemného spodního prádla vždy tabu.
- Extrémně jemné tkaniny – jako jsou košilky z čistého hedvábí – by se měly prát ručně. Oděvy nechte několik minut namočené ve vlažné vodě s trochou tekutého pracího prostředku. Poté je opláchněte čistou studenou vodou a nechte uschnout na vzduchu – nejlépe položené na ručníku.
- Aby bylo funkční a sportovní prádlo čisté, ale také si zachovalo savost potu a termoregulační účinky, potřebuje speciální zacházení. Při nízkých teplotách, nízkých otáčkách a se speciálním pracím prostředkem si sportovní oblečení ze syntetických materiálů zachová svěžest po dlouhou dobu během nošení.
- Aviváž ke sportovnímu prádlu nepřidávejte. Na druhou stranu, při praní běžného spodního prádla vám aviváž poskytne ještě větší pohodlí, zejména v případě bavlny.
Podprsenky můžete prát i v pračce – 30 až 40 stupňů je v tomto případě víc než dost. Podprsenky byste však neměli jen tak vkládat do bubnu pračky. U podprsenek s kosticí použijte speciální sáček na jemné prádlo, zabráníte tak vytažení drátků a poškození pračky nebo jiného prádla. Před pracím cyklem by měly být spony vždy uzavřeny. Potištěné nebo vyšívané prádlo můžete také vložit do sáčku na oblečení a obrátit jej naruby – ochráníte tak ozdoby před opotřebením.