Malá mašle na růžové podprsence

Průvodce praním spodního prádla

Spodní trička z jemného hedvábí, boxerky z organické bavlny a braletky z krajky. Co nosíme přímo na kůži, by mělo být vysoce kvalitní, měkké a prodyšné. Takové prádlo je ale zároveň velmi citlivé a navíc se velmi často pere. Poradíme vám jak na to, aby i jemné prádlo vypadalo po několika praních stále jako nové.

Praní spodního prádla

Při praní spodního prádla čelíte několika výzvám:

Protože má spodní prádlo přímý kontakt s pokožkou, musí prací cyklus důkladně odstranit nejen pot a skvrny, ale také bakterie.

Sortiment spodního prádla je široký a ne každý kousek je schopen snést stejné množství pracího prostředku. Ne každé spodní prádlo je proto vhodné do pračky.

Nejčastěji pereme spodní prádlo jako jsou kalhotky a boxerky, které měníme každý den. Podprsenky bychom měli prát obvykle nejpozději po čtyřech až pěti nošeních. Spodní prádlo se tedy ze všech oděvů ždímá v pračce nejčastěji. Aby dlouho vydrželo, mělo by být jeho praní prováděno co nejšetrněji a zároveň důkladně.

Bílá podprsenka na posteli s fialovým květem v pozadí

Praní spodního prádla - záleží na materiálu

Černá podprsenka na bílém vrchním dílu na černobíle proužkovaném pozadí

Správné zacházení závisí do značné míry na materiálu. Zvláště v případě kalhotek a podprsenek se cedulky s pokyny k praní často stávají obětí pohodlí při nošení, takže jsou vystřižené. V těchto případech byste měli zhruba dodržovat následující pokyny týkající se teploty a pracího cyklu:

Boxerky, slipy a tílka z bavlny lze snadno vyprat v pračce. U barevných oděvů zvolte teplotu 40 až 60 °C, v závislosti na stupni znečištění, a použijte vhodný prací prostředek s ochranou barev. Bílé bavlněné prádlo můžete prát za varu, ale i tak obvykle postačí 40 až 60 °C.

Choulostivější textilie z viskózy nebo krajky nejsou tak odolné. Pro tyto byste měli nastavit prací cyklus na 40 °C v jemném pracím cyklu a použít vhodný prací prostředek. Aby byla zajištěna spolehlivá likvidace všech bakterií a pachů, existují speciální hygienické oplachovací prostředky. Poskytují antibakteriální účinek a neutralizují pachy. Sušička je však pro takové jemné spodní prádlo tabu.

Zvláště jemné látky, například spodní prádlo z čistého hedvábí, je vhodné prát v ruce. Oděv na několik minut namočte do vlažné vody s trochou (antibakteriálního) tekutého pracího prostředku. Poté oblečení opláchněte čistou, studenou vodou a nechte uschnout na vzduchu, nejlépe na ručníku.

Aby se funkční a sportovní spodní prádlo vypralo a zachovalo si své vlastnosti pohlcující pot a vyrovnávající teplotu, vyžaduje speciální zacházení. Při nízkých teplotách a nízkých otáčkách a při použití speciálního sportovního pracího prostředku zůstává vodoodpudivá membrána neporušená.

Aviváž nemá v pračce se sportovním oblečením co dělat. Pokud naopak perete běžné spodní prádlo, díky aviváži bude ještě příjemnější na nošení, zvláště pokud obsahuje bavlnu.

Praní spodního prádla - speciální funkce, které byste měli dodržovat

Podprsenky lze obvykle také prát v pračce, teplota na 30 až 40 °C je dostačující. Podprsenky byste však neměli dávat do bubnu bez ochrany: u podprsenek s kosticemi použijte speciální síťku na prádlo, která zabraňuje uvolnění kostice a poškození pračky nebo jiného prádla. Před pracím cyklem vždy podprsenku zapněte. Potištěné nebo vyšívané spodní prádlo lze také vložte do síťky na prádlo a otočte ho naruby – chráníte tak dekorace před opotřebením.

Související články