Skip to Content
Malá mašle na růžové podprsence

Praní spodního prádla – Jak na to

Jemná hedvábná trička, boxerky z biobavlny a krajkové podprsenky – to, co nosíme přímo na kůži, by mělo být kvalitní, měkké a prodyšné. Takové materiály jsou ale velmi choulostivé a spodní prádlo se pere velmi často. Prozradíme vám, jak docílíte toho, aby vaše jemné spodní prádlo vypadalo jako nové i po četných praních.

PRANÍ PRÁDLA: ZAMYSLETE SE

Při praní spodního prádla myslete na na:

 • jelikož spodní prádlo přichází do přímého kontaktu s pokožkou, musí prací cyklus odstranit nejen pot a skvrny, ale také bakterie.
 • Na materiálu záleží – existuje mnoho druhů spodního prádla a ne každé prádlo je vhodné pro intenzivní prací cyklus. Ne každý kousek spodního prádla je tedy vhodný do pračky.
 • Spodní prádlo pereme ze všeho oblečení nejčastěji. Kalhotky se mění denně a podprsenky maximálně po čtyřech nebo pěti nošeních. Spodní prádlo se ale většinou pere s veškerým oblečením. Aby vám prádlo dlouho vydrželo, vyžaduje co nejšetrnější zacházení.
Bílá podprsenka na posteli s fialovým květem v pozadí

PRANÍ PRÁDLA – ZÁLEŽÍ NA MATERIÁLU

Černá podprsenka na bílém vrchním dílu na černobíle proužkovaném pozadí

Správný způsob praní hodně závisí na materiálu. Zejména u kalhotek a podprsenek jsou cedulky s návodem na praní často ustřižené kvůli pohodlí. V takových případech byste měli dodržovat následující pokyny týkající se teploty a pracího cyklu:

 1. Boxerky, kalhotky a bavlněná trička lze velmi snadno prát v pračce. Pro barevné prádlo volte podle stupně znečištění teplotu 40 až 60 stupňů a vhodný prací prostředek na ochranu barvy. Bílé bavlněné spodní prádlo lze prát na vysokou teplotu, ale většinou stačí 40 až 60 stupňů.
 2. Jemnější textilie z viskózy nebo krajky tak odolné nejsou. V jejich případě byste měli během pracího cyklu pro jemné prádlo nastavit teplotu 40 stupňů a prát s pracím prostředkem určeným na jemné prádlo. Sušička by měla být u takto jemného spodního prádla vždy tabu.
 3. Extrémně jemné tkaniny – jako jsou košilky z čistého hedvábí – by se měly prát ručně. Oděvy nechte několik minut namočené ve vlažné vodě s trochou tekutého pracího prostředku. Poté je opláchněte čistou studenou vodou a nechte uschnout na vzduchu – nejlépe položené na ručníku.
 4. Aby bylo funkční a sportovní prádlo čisté, ale také si zachovalo savost potu a termoregulační účinky, potřebuje speciální zacházení. Při nízkých teplotách, nízkých otáčkách a se speciálním pracím prostředkem si sportovní oblečení ze syntetických materiálů zachová svěžest po dlouhou dobu během nošení.
 5. Aviváž ke sportovnímu prádlu nepřidávejte. Na druhou stranu, při praní běžného spodního prádla vám aviváž poskytne ještě větší pohodlí, zejména v případě bavlny.

PRANÍ SPODNÍHO PRÁDLA – MYSLETE I NA DETAILY

Podprsenky můžete prát i v pračce – 30 až 40 stupňů je v tomto případě víc než dost. Podprsenky byste však neměli jen tak vkládat do bubnu pračky. U podprsenek s kosticí použijte speciální sáček na jemné prádlo, zabráníte tak vytažení drátků a poškození pračky nebo jiného prádla. Před pracím cyklem by měly být spony vždy uzavřeny. Potištěné nebo vyšívané prádlo můžete také vložit do sáčku na oblečení a obrátit jej naruby – ochráníte tak ozdoby před opotřebením.

Související články

 • Perwoll Wool

  Wool & Delicates pomáhá udržet vaše vlněné a hedvábné látky jemné, hladké a ve tvarech jako nových.

 • Symboly praní

  Co znamenají symboly na štítcích oblečení

 • Praní viskózy aneb jak udržet svůj oblíbený kousek ve formě

  Co je viskóza? Všichni máme alespoň jedno oblečení z viskózy, ale co je vlastně viskóza?