Skip to Content
Žena ve žlutých šatech stojí v levandulovém poli

Praní viskózy aneb jak udržet svůj oblíbený kousek ve formě

Viskóza je příjemná na kůži. Tento materiál se třpytí jako samet a hodí se téměř ke každému módnímu trendu - ať už to jsou splývavé šaty a kalhoty, vlající šály nebo barevné košile. Jak ale správně prát viskózu, aby si zachovala svůj lesk? Není to tak snadné, protože tento materiál je citlivý.

Krátký úvod do materiálu. Co je na viskóze tak zvláštního?

Abychom pochopili, jak správně prát viskózu, je nutné se seznámit s jejími vlastnostmi. Viskóza, také nazývaná umělé hedvábí, je hermafroditický produkt: napůl přírodní a napůl chemická tkanina. Viskóza se vyrábí z celulózy, která se dále zpracovává na chemické bázi.

Jak prát viskózní tkaninu?

Viskóza je jemná, snadno se mačká a rychle se smršťuje. Proto je důležité zvolit správnou teplotu a vhodný prací prostředek. V některých případech se při praní tkanin vyrobených z viskózy nemusíte omezovat, zejména když je oděv vyroben ze směsi materiálů.

 • Protože má viskóza tendenci se smršťovat, snáší pouze nízké teploty do 40 °C.
 • Pokud nechcete riskovat, snižte teplotu a perte viskózu na 30 °C. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte cedulku.
 • Abyste viskózu ještě více ochránili, doporučujeme naplnit buben na prádlo maximálně do dvou třetin.
 • Zipy, flitry nebo kamínky se mohou odírat a způsobit skvrny. Tyto oděvy je lepší prát samostatně.
 • Někdy je vhodné prát viskózu za studena, například pokud se jedná o viskózový šátek. Nejlepší je použít prací prostředek, který je vhodný i na vlnu. Chcete-li zachovat tvar a lehkost vaší šály, usušte ji ve vodorovné poloze a žehlete na nízkou teplotu přes jinou látku.
 • Viskóza nesprávnou péčí trpí. Pokud se oděv zmenšil, znovu jej vyperte na 40°C nebo namočte do vody s jemným přípravkem na péči o vlasy pro kojence. Tím se vlákna uvolní, takže je můžete jemně natáhnout zpět do původního tvaru.
Černý štítek pro péči o oblečení vyrobené z viskózy
Se správnou péčí zůstanou vaše oblíbené kousky z viskózy dlouho krásné.

Sušička je zakázaná.

Díky své struktuře se viskóza velmi snadno mačká, a proto oděvy z tohoto materiálu nejsou vhodné do sušičky. Nejlepší je zavěsit textil na ramínko na čerstvý vzduch. Nikdy nedávejte látku sušit na radiátor! Vysoké teploty představují riziko sražení. Aby byla viskóza po praní opět hezká a hladká, začněte ji žehlit, ještě než je tkanina úplně suchá. Při žehlení překryjte oděv vlhkým hadříkem. Skvěle se hodí i napařovací žehlička.

Proč se mi tričko srazilo?

Možná už jste zažili, že jste viskózový kousek poprvé vyprali a když jste ho vyndali z pračky, vypadal trochu jinak. Látka může být tak tuhá jako karton. Nebojte se, svůj oděv nemusíte vyhodit. Možná jste si všimli, že během sušení tkanina opět změkne a po žehlení opět získá původní podobu.

Jaké prací prostředky jsou vhodné pro viskózu?

Ujistěte se, že prací prostředek funguje také při nízkých teplotách, aby vaše oblečení z viskózy bylo skutečně čisté. Na choulostivá vlákna je vhodný jemný prací prostředek. Nejlepší volbou je tekutý prací prostředek, jako Perwoll Wool & Delicates, který dokáže udržet intenzitu barev.

Je možné prát viskózu na 60 °C?

To závisí na typu viskózy. Například vlákno modal se skládá výhradně z vláken bukového dřeva a spřádá se jinak. Má jasnou výhodu – tkanina rychleji schne a je odolná vůči teplu. Proto je prádlo, bytový textil a prostěradla často vyrobeno z modalu, který lze dokonce prát v pračce. Totéž platí pro lyocell, který se získává ze dřeva eukalyptu a je oblíbený pro letní šaty a spodní prádlo.

Související články

 • Perwoll Color

  Moderní péče o vlákna pro zářivě barevné oblečení.

 • Symboly praní

  Co znamenají symboly na štítcích oblečení

 • Jak Perwoll zabraňuje žmolkování a vyblednutí

  Dlouho zářivě krásné: Zjistěte, jak můžete pomocí pracího prostředku Perwoll Renew zabránit tvorbě žmolků a zajistit, aby vaše oblečení dlouho vypadalo krásně.