Skip to Content
Mladá žena v bikinách leží na lehátku

Praní bikin: tipy na péči o plavky

Plavky a ručníky jsou vystaveny mnoha škodlivým vlivům jako je slunce, chlór, sůl nebo pot. Pokud chcete vaše bikiny a plavky nosit déle než jedno léto, doporučujeme plavky řádně vyprat a starat se o ně. Následující tipy vám poradí, jak na to!

Před prvním použitím plavky vyperte

Nově zakoupené plavky si před prvním koupáním nezapomeňte vyprat. K praní vašich oblíbených barevných plavek je nejvhodnější prací prostředek s technologií ochrany vláken, jako je Perwoll Renew Color. Praní není nutné pouze z hygienických důvodů – při výrobě textilií výrobci používají chemikálie, u nichž se nedoporučuje dlouhodobý kontakt s pokožkou. Materiály, jako je polyester, spandex nebo nylon, které jsou používané při výrobě plavek, jsou často ošetřovány prostředky proti plísním. Často se také používají barviva, ustalovače nebo změkčovadla, které mohou způsobit zánět a svědění.

Plavky po koupání vyperte

Opalovací krémy a opalovací oleje mohou na plavkách zanechávat skvrny. Kromě toho vaše plavky dlouhodobě poškozuje i písek, sůl a chlor. Ihned po plavání byste proto měli bikiny nebo plavky opláchnout v čisté vodě. Při sprchování můžete také nejprve umýt plavky jemným šamponem. Po třech nebo čtyřech použitích by měly být plavky řádně vyprány. Pračka zajistí důkladné odstranění veškerých nečistot.

Jemné koupací textilie příliš nezatěžujte: bikiny neperte na 60 °C. Nejlepší je zvolit teplotu 30 °C a jemný cyklus. Vynechte ždímání a použijte jemný prací prostředek. Pro vícebarevné plavky je vhodný jemný nebo barevný prací prostředek; u světlých a bílých plavek použijte univerzální nebo víceúčelový prací prostředek. Vynechejte aviváž, jinak se plavky časem opotřebují. Abyste plavky chránili před poškozením od nárazů v pračce, vložte je do síťky na prádlo. Sponky a kovové konce se tak nebudou ohýbat a nepoškrábou buben na prádlo.

Muž v modrých plavkách leží na lehátku na pláži a má slaměný klobouk přes obličej

Plavky řádně osušte

Mokré plavky by se nikdy neměly sušit na slunci. Přímé sluneční světlo způsobuje vyblednutí barev. Nejlepší způsob sušení je jemně plavky vyždímat do ručníku a poté je umístit na sušící stojan ve stínu. Pokud pověsíte na sušící stojan mokré plavky, elastická vlákna se rychle opotřebují. I sušička nebo topení mají vliv na to, jak vám plavky padnou. Ručníky a osušky rozdělené podle barev můžete prát v pračce na 60 °C. Nejlepší je sušit je ve větru, aby se předešlo ztuhnutí vláken.

Péče o různé koupací textilie

Podle cedulky vaše plavky správně  vyperte. Většina textilií určených ke koupání je vyrobena z polyesteru a obsahuje také spandex nebo polyamid. Už neplatí, že se neopren používá pouze pro surfové vybavení a neopreny. Stále více módních značek nyní používá tento materiál i pro plavky. Jeho čištění je obtížnější, protože se v neoprenu více potíte, a oděvy lze prát pouze studenou vodou a ručně. Pokud je neopren velmi špinavý, pomůže ho na chvíli namočit do vody s trochou pracího prostředku.

Háčkované bavlněné bikiny jsou také v módě, ale jak je vyprat? Nejlépe použijte program pro jemné prádlo a perte je na 30 °C s trochou aviváže. Za žádných okolností je nedávejte do sušičky ani ždímat. Háčkované bikiny je nejlepší sušit položené na ručníku nebo na sušícím stojanu ve stínu. Tak si své oblíbené kousky užijete déle!

Související články

  • Perwoll Sport

    Složení pečující o vlákna a neutralizující nepříjemné pachy. Zachovává tvary vašeho sportovního oblečení.

  • Symboly praní

    Co znamenají symboly na štítcích oblečení

  • Praní a sušení spacáků a péřových bund

    Co byste ale měli dělat když vaše oblíbené hřejivé kousky potřebují důkladně vyprat? Náš průvodce vám krok za krokem ukáže, jak správně vyprat bundy a péřové spacáky.