Skip to Content
Young woman taking a winter walk in a down jacket

Praní a sušení spacáků a péřových bund

Protože jsou příjemně hřejivé a lehké zároveň, pomáhají nám překonat chladné období. Péřové bundy patří k nejoblíbenějším základním zimním  kouskům v našem šatníku. Také objemné péřové spací pytle poskytují cenné služby nadšencům přespávání venku již od 0 °C. Co byste ale měli dělat když vaše oblíbené hřejivé kousky potřebují důkladně vyprat? Náš průvodce vám krok za krokem ukáže, jak správně vyprat bundy a péřové spacáky.

Je možné si vyprat bundu doma?

Se svou lehkou a vzdušnou výplní jsou péřové bundy skutečnými oblíbenci v zimní módě. Dlouho jsme je považovali za opravdu náročné na péči, ale s vysoce kvalitním jemným pracím prostředkem, jako je Perwoll Wool & Delicates, a správnou technikou lze prošívané bundy prát a sušit doma bez problémů. Kromě pračky, sušáku a sušičky stačí jen trocha trpělivosti. Abyste zabránili poškození jemného peří nebo žmolkování, doporučujeme po vyprání bundy a spacáky pravidelně natřepávat. V další části vám ukážeme nejlepší způsob, jak toho dosáhnout.

Jak vyprat péřovou bundu? K dokonalému výsledku krok za krokem:

 1. Skvrna od kávy nebo znečištění častým nošením vaší oblíbené bundy, je třeba dříve nebo později důkladně vyčistit.  Právě tehdy si mnozí kladou otázku: „Jak nejlépe vyprat moji oblíbenou bundu?“ Pokud na štítku není uvedeno jinak, bundu můžete vyprat v pračce. Před vložením oblíbeného kousku do pračky se ujistěte, že jsou zipy a knoflíky dobře zapnuté. Bundu obraťte naruby, ochráníte ji tak během pracího cyklu.
 2. Nyní je zásadní výběr vhodného pracího programu. Protože je peří tvořeno převážně z keratinu – stejně jako vlna – doporučujeme zapnout odpovídající program pro vlnu a jemné prádlo. Při výběru pracího prostředku můžete použít i speciální výrobky na jemné prádlo. Stejně jako vaši péřovou bundu lze péřový spací pytel prát v pračce. 
 3. Abyste zajistili, že se vaše péřová bunda nebo spací pytel optimálně rozprostře v bubnu a bude se moci neomezeně pohybovat v průběhu praní, nedoporučujeme přidávat další prádlo. Pro lepší vyprání náplně bundy či spacáku přidejte během praní do bubnu tenisové míčky. 
 4. Dobrou alternativou k praní péřového spacáku v pračce je jemné ruční praní ve vaně. To zvládnete bez námahy použitím teplé vody o teplotě asi 30 ° C, správného množství jemného pracího prostředku a omezením přílišného ždímání.

Po vyprání - sušení spacáků a péřových bund

Poté, co je váš péřový kabát vypraný, je důležité ho i správně usušit. Opatrně vyndejte bundu nebo spacák z pračky. Pokud se má váš oblíbený kousek sušit na vzduchu, měli byste jej z pračky vyjmout pokud možno vodorovně. Tím se zabrání posunutí a shlukování prachové náplně. Ideálně bundu nebo spacák rozložte na sušák. Pokud chcete zabránit kapající vodě na zem, umístěte sušák do vany. Při volbě správného programu lze péřové bundy sušit také v sušičce. Postupujte následovně.

Žena v dlouhém zeleném péřovém kabátu stoji před cihlovou zdí
Praní péřových bund - peří díky své jemné struktuře vyžaduje jemnou péči.
 1. Nejprve se ujistěte, že je vaše péřová bunda podle cedulky vhodná pro sušení v sušičce. 
 2. Pokud tomu tak je, čerstvě vypranou bundu vložte do sušičky a rozprostřete. Tak se bude bunda v bubnu volně pohybovat. Nebarvící tenisové míčky nebo speciální sušící míčky pomáhají při sušení míchat a uvolňovat prachovou náplň. 
 3. Nastavte sušičku na teplotu mezi 30°C a 60 °C na 40 až 60 minut. 
 4. Pokud je bunda po prvním sušení stále vlhká, postup opakujte, dokud není zcela suchá. 
 5. Pak svou bundu nechte na 24 hodin zcela uschnout na ramínku. Tím se zabrání nepříjemnému zápachu nebo tvorbě plísní v důsledku zbytkové vlhkosti.

Praní bundy a další tipy na péči

Zajímá vás více tipů a triků jak na správnou péči o textil a vlákna? Na našem blogu najdete cenné rady na praní syntetických vláken, chytré sušení prádla u vás doma a mnoho dalšího!

Související články

 • Perwoll Wool

  Wool & Delicates pomáhá udržet vaše vlněné a hedvábné látky jemné, hladké a ve tvarech jako nových.

 • Symboly praní

  Co znamenají symboly na štítcích oblečení

 • Praní umělé kožešiny - jak ji udržet dlouho krásnou

  Co ale dělat, když váš oblíbený kousek potřebuje vyčistit? Aby váš nový outfit nebo domácí výzdoba z umělé látky vypadala dlouho skvěle, je důležité vědět, jak umělou kožešinu správně prát.