Černá je nejtmavší barva. Černá je zpět, černá je zpět. Prostá a jednoduchá. Je tu ale také nová černá. Černá je krásná. Je to barva smutku, symbol nadčasové elegance, stejně jako neoficiální globální módní uniforma. Blackyoto, společnost zabývající se férovou módou se sídlem v německém Mnichově má za své poslání vzdávat hold barvě, která je absencí všech barev.
Všechny oděvy Blackyoto jsou černé, ale tam společné rysy končí. Recept na kousek z dílny Blackyoto je zdánlivě jednoduchý, vynikající ingredience však dělají z každého kousku mistrovské dílo. Začíná to prvotřídními hedvábnými vintage šaty, kašmírovou mikinou, vojenskou bundou nebo vyšívaným kimonem. Tyto modely společnost získává z prodeje nemovitostí, z bleších trhů a od prodejců po celém světě. Oblečení se posílá do jedné ze dvou tradičních výroben barviv v Kjótu, které se specializují na techniku barvení na rostlinné bázi, která je lepší pro oděvy, životní prostředí a která přináší nejsytější a nejtmavší výsledky, jaké svět módy zná.
Jeremy McAlpine byl v módním průmyslu již celá desetiletí, když na cestě do Japonska objevil vysoce specializovaný proces barvení, který ho inspiroval k tomu, aby založil značku Blackyoto. Vysvětluje, že ho fascinovala„černá barva a konkrétně kjótská tradice barvení hedvábného kimona na černo a dokonalost dosažení nejkrásnější černé barvy“. „Oba naši partneři, kteří pro nás v Kjótu barví oblečení, mají více než 100 let zkušeností, a jejich tradice je tak důležitou součástí toho, co dělají – a tím i toho, co děláme my.“
Část kouzla spočívá v procesu objevování. McAlpine a jeho tým zjišťovali pomocí metody pokusů a omylů, na které vintage kousky barva chytne obzvláště dobře. Po počáteční fázi výzkumu a vývoje, zaslání modelů, které mají být obarveny, do Kjóta a vyhodnocení výsledků v ateliéru Blackyoto v Mnichově, se stále více projevovala složitost černé barvy.
Jak McAlpine zjistil: „bavlna, hedvábí a vlna mají často různé odstíny černé. Bavlna má tendenci vést k modravé černé, hedvábí je obvykle mírně načervenalé. Organické barvivo funguje pouze s přírodními vlákny, takže pokud je ve směsi nějaká syntetická látka, pak se na tuto část vlákna barvivo nechytne, což může také vést k nádherným výsledkům. Rovněž jsme přesvědčili naše partnery, aby přebarvili prvotřídní vintage kimona, která získáváme v Kjótu. Na jejich zlatou výšivku barvivo také nechytne. Dochází tak ke spojení mnoha faktorů, takže je každá položka opravdu jedinečná.“
I když je přesný proces barvení oblečení Blackyoto dobře střeženým tajemstvím, zná Jeremy McAlpine alespoň to základní. První krok se provádí při velmi vysoké teplotě, kdy se tkanina téměř vaří na 95 °C, aby barvivo mohlo proniknout hluboko do vláken. Ve druhé fázi dochází při nižší teplotě k ztmavnutí výsledné černé barvy. Snížením odrazu světla barvu ještě ztmaví takzvaný Shinkuro. Díky tomuto procesu „je tkanina zároveň měkká, což je zajímavé, protože černá může být celkem drsná. Chemická černá je obecně ošklivá, ale tradiční japonská metoda, kterou naši partneři v Kjótu používají, černou barvu ještě ztmavuje a zároveň změkčuje tkaninu.“
Blackyoto je příkladem férové módy hned z několika důvodů, především díky tomu, že dává použitým oděvům nový život. Obarvení vintage modelů na černo pomáhá zakrýt těžko odstranitelné skvrny a vyblednutí barvy a zastaralé kousky mohou díky němu vypadat překvapivě moderně. Organické černé barvivo je šetrnější k životnímu prostředí než průmyslová chemická barviva – nemluvě o luxusním vzhledu a výsledném dojmu. Vy můžete k této iniciativě přispět tím, že prodloužíte život svého černého oblečení – pečujte o něj, perte jej v pracím prášku Perwoll Renew Advanced Black a vždy jej nechte uschnout na vzduchu mimo přímé teplo a sluneční záření. S kvalitním kouskem dobře obarveného oblečení ve vašem šatníku budete mít vždy co na sebe.
Image credits
Header image: Getty Images
Image of woman wearing black on runway: Getty Images
Image of hands covered in black dye: Getty Images