Opotřebení je bohužel běžným problémem našich oděvů. Ačkoliv nic netrvá věčně, můžete udělat něco pro to, aby vaše oblíbené kousky vypadaly co nejdéle jako nové. Čtěte dále, abyste lépe pochopili, proč se vaše oblečení ničí, a jak tento proces můžete zpomalit – abyste mohli své oblíbené kousky nosit ještě dlouho.
Není náhoda, že se některé oblečení (a některé jeho části) opotřebovává rychleji než jiné. Možná jste si všimli, že se vaše oblíbená halenka ztenčuje, tričko se opotřebovává nebo se látka vašich milovaných kalhot začíná rozpadat – zde jsou důvody:
Všechny vaše oděvy mají specifické molekulární vlastnosti, které určují jejich chování. To znamená, že vaše oblíbená halenka reaguje ze svých vlastních chemických důvodů na určité situace jinak, než vaše džíny nebo svetr.
Technicky se jedná o „polymerizaci“ a „krystaličnost“. Jinými slovy, čím delší je molekulární řetězec a čím těsněji a souběžněji je uspořádán, tím pevnější vlákno je. Například džínovina má poměrně dlouhý polymerní řetězec a vysoký stupeň krystaličnosti, což jí dodává působivou pevnost a odolnost.
Dobře, to by pro tuto chvíli asi stačilo. Důležitou informací pro nás zůstává, že klíčem k pevnosti tkanin je soudržnost a integrita těchto dvou vlastností. Zde je seznam skutečností – některým se dá vyhnout, některým ne –, které mohou tuto soudržnost negativně ovlivnit:
Každodenní život: Bez ohledu na to, jak dobře se o své oblečení staráte, každý váš pohyb, a to i ten nejmenší, ho opotřebovává. To zahrnuje chůzi, protahování nebo i pouhé dotýkání se oblečení.
- Špatné praní prádla: Od prudkých pohybů přes nevhodnou teplotu vody, nesprávné použití pracích prostředků až po špatné podmínky sušení – proces praní je jako minové pole! Mnoho z těchto problémů lze naštěstí vyřešit.
- Pocení: Pro nás je sice neškodné, nicméně když se stopy kyseliny mléčné a minerálů obsažených v potu smíchají s bakteriemi, dochází tím ke snižování chemické soudržnosti vašeho oblečení.
- Skvrny od potravin: Potraviny svými kyselinami, bílkovinami, oleji a dalšími látkami neprospívají vašim oblíbeným kouskům.
- Sluneční světlo a teplo: Přes všechny své výhody slunce integritě vláken neprospívá. Příliš mnoho slunečního světla nebo nadměrné teplo je oslabuje.
- Vlhkost: Tam, kde je příliš mnoho vlhkosti, mohou vznikat plísně. Tam, kde se vyskytuje plíseň, se ztrácí pevnost vláken.
To je dobrá otázka! Inovativní složení přípravku Perwoll Renew se zaměřuje zejména na aktivní ochranu a obnovu textilií. V první řadě posiluje vlákna pomocí technologie Repair Complex. Vaše oblíbené oblečení tak bude méně náchylné k poškození a bude odolnější.
Kromě toho existují různé varianty přípravků Perwoll, které jsou přizpůsobeny potřebám konkrétních tkanin. Jelikož některé textilie, např. přírodní jako hedvábí a vlna, obsahují bílkoviny, neměly by se prát v pracím prostředku, který obsahuje proteázu – enzym, který může bílkoviny rozkládat. Perwoll Wool & Delicates obsahuje složení bez proteázy, šetrně odstraňuje hluboké skvrny a zároveň aktivně pečuje o jemné oděvy.
Samozřejmě můžete udělat ještě několik dalších věcí, které zajistí, že vaše oblečení bude dlouho vypadat jako nové:
- Před praním obraťte tmavé oblečení, zejména džíny, naruby, abyste omezili možné pohyby a opotřebení během praní. Patří černý denim mezi vaše oblíbené kousky? Pak si zde přečtěte, jak si udržet černé džíny co nejdéle.
- Chcete-li snížit tření, perte podobné tkaniny společně a nepřetěžujte pračku.
- Používejte nižší teploty praní – teplo ovlivňuje pevnost tkaniny.
- Chraňte své jemné oblečení tím, že ho budete prát v sáčku na prádlo.
- Vyhněte se sušičce: Jednou z hlavních příčin opotřebení textilií jsou valivé pohyby a teplo. Převalování v sušičce může také způsobit, že se na oblečení vytvoří (ještě více) malých uzlíků. Ale nemějte obavy: Správnou péčí lze účinně zabránit takzvanému žmolkování.
- Oblečení skladujte na chladném a suchém místě mimo dosah slunečního záření a vlhkosti.
Pokud víte, jak své oblečení zpevnit a správně o něj pečovat, budete se z něj těšit ještě dlouho! A pokud se to nakonec nepodaří: S několika triky a trochou zručnosti lze poškozené oblečení často snadno opravit.
Autoři obrázků:
Obrázek v záhlaví: © Stocksy
Obrázek jedna: © Stocksy
Obrázek jedna: © Stocksy
Obrázek jedna: © GettyImages