Skip to Content
Čelní pohled na červený vrchní díl, vedle visí barevná trička

Polymery

Chcete mít po vyprání na prádle ochrannou vrstvu, aby se jen tak znovu neušpinilo? To je jedna z mnoha věcí, kterou díky polymerům umíme zařídit.

Dobré vědět

Barevné prádlo v pračce

Polymery mají v pracích prostředcích různé důležité funkce a prací prostředek má často díky nim nějaký speciální účinek. 

Příklady:

  • Odpěňují: V elektrických pračkách se během praní tvoří pěna. Když je pracího prostředku hodně, může to vést k zvýšenému pěnění a úniku vody z pračky. Aby se pěnění udrželo pod kontrolou, přidávají se do produktů odpěňovače.
  • Zabraňují přenosu barev: V pracím roztoku pomáhají polymery udržovat barviva stabilní. Zabraňují jejich opětovnému usazování na jiných textiliích a tím chrání prádlo před obarvením. Typicky se používají v pracích prostředcích na barevné prádlo.
  • Opticky rozjasňují: Optický rozjasňovač se používá v pracích prostředcích na bílé oblečení, kde pomocí fluorescence zvyšuje jas pro vyvážení zažloutnutí a pro zesvětlení textilií.
  • Uvolňují nečistoty: Textilní vlákna do sebe během praní tyto polymery nasají a vytvoří si tak ochrannou vrstvu. To pak, v případě nového znečištění, hodně usnadní odstraňování skvrn, hlavně těch mastných.

Jak polymery používáme?

Polymery používáme ze všech zmíněných výše. Mnoho polymerů se dá dobře biologicky odbourat, ovšem některé se, bohužel, odbourat nedají. S vývojem produktů se neustále snažíme zlepšovat i jejich složení a ekologickou stopu. Pracujeme na nahrazení polymerů biologicky odbouratelnějšími variantami, když by byly podobně účinné.

  • Balení

    Dbáme na to, aby naše obaly byly funkční a recyklovatelné.

  • Výrobní proces

    Po celé délce našeho hodnotového žebříčku pracujeme na zlepšování naší ekologické stopy a přispíváme tak ke snížení emisí CO2.

  • Co můžete dělat vy

    U pracích prostředků dochází ke spotřebě téměř 80 % energie a vzniku emisí CO2 až ve fázi používání, tedy až doma během praní.