Perwoll Perwoll Perwoll

Často kladené otázky

Jak se mám nejlépe starat o citlivé vlněné tkaniny (např. z angorské vlny či kašmíru)?

  • Program pro ruční praní nebo praní vlny nebo opatrné praní v ruce
  • Speciální jemný prací prostředek, například Perwoll Care for Delicates
  • Vyhněte se mechanickému namáhání (hnětení, ždímání atd.)
  • Vodu odsajte v ručníku
  • Sušte ve vodorovné poloze

Proč musím prát vlnu pomocí speciálního prostředku?

Vlněné svetry, vesty a šály mohou při praní zplstnatět. Proto potřebujete vhodný prací program a speciální prací prostředek na vlnu. Perwoll Care for Delicates s balzámem na vlákna a s výtažky z bambusu pečuje o Vaše oblečení při každém praní a poskytuje mu úžasnou měkkost.

Proč může vlna zplstnatět?

Je-li vlněná příze mechanicky namáhána třením, ždímáním nebo žehlením, její jemné chloupky se navzájem zacuchají. Praní při příliš vysoké teplotě může také způsobit roztažení vláken vlny. Pokud pak použijete univerzální prací prášek nebo prostředek na barevné prádlo, hrozí další poškození vlny. Důsledkem může být poškození nebo i potrhání textilie. Proto je nejlepším řešením používat prostředek Perwoll Care for Delicates.

Lze prát vlnu v pračce?

Je-li oděv označen štítkem „praní v pračce“ nebo „vlna k praní v pračce“, je to bez problémů. V takovém případě lze oděv prát v cyklu „vlna“ a odstřeďovat po dobu 20 sekund. Velmi jemné vlněné oděvy lze prát i pomocí „programu pro ruční praní vlny“. Pro tento program použijte prosím prostředek Perwoll Care for Delicates. Jeho speciální pěna vytvoří hustý polštář na ochranu oděvu před mechanickým poškozením v pračce nebo během ručního praní.

Jak se mám starat o pokrývky a oblečení z prachového peří?

Prachové peří je mimořádně elastické. Díky tomu, že nabízí „teplo bez zátěže“, je nepřekonatelným materiálem pro vysoce kvalitní lůžkoviny a pro hřejivé a měkoučké zimní oděvy a doplňky. Prachové peří perte například v pracím gelu Perwoll Care for Delicates při programu pro vlnu či jemné prádlo a teplotě 30°C. Oděvy nebo lůžkoviny s výplní z prachového peří můžete sušit na vzduchu vodorovně rozložené, s občasným načechráním. Lze je také sušit v sušičce při nízké teplotě.

Na co si dát pozor při praní spodního prádla a punčoch?

Spodní prádlo, tvarované prádlo a punčochy zpravidla obsahují umělá vlákna, například polyamid, polyester a polyakryl, někdy ve směsi s malým množstvím jiných vláken, například viskózy či bavlny. Tato vlákna mají mnoho kladných vlastností: dobře drží tvar, jsou nemačkavá, snadno se perou, rychle schnou a zpravidla nevyžadují žehlení. Barevné syntetické prádlo by se mělo prát nejvýše na 40°C, ideálně v prostředku Perwoll Care for Delicates. Mokré prádlo je pak třeba pověsit a nechat volně uschnout, nikoli na přímém slunci. V případě potřeby lze lehce přežehlit při nízké teplotě přes vlhkou látku.

Jak nejlépe pečovat o lněné látky?

Len se vyrábí ze stonků lne setého a patří k nejstarším typům textilních vláken. Má lesklý povrch, je velmi trvanlivý, netvoří žmolky a je odolný vůči zašpinění. Barvený a nebělený len se nejlépe pere při programu pro snadnější žehlení a teplotě nejvýše 40°C, pomocí prostředku Perwoll Care for Delicates. Před sušením srovnejte oděvy do správného tvaru a vyvěste je. Lněné látky nikdy nedávejte do sušičky nebo na silné sluneční světlo. Lněné oděvy žehlete nejlépe dosud vlhké a z rubové strany.

Jak pečovat o hedvábné látky?

Hedvábí se získává ze zámotků bource morušového a je jedním z nejvzácnějších vláken na světě. Textilie z hedvábí je třeba před praním roztřídit podle barev, neboť barvy mohou při praní pouštět. Hedvábí perte v cyklu „vlna“ nebo „jemné“ při teplotě 30°C nebo ve speciálním programu pro hedvábí. Jestliže štítek na oděvu uvádí, že hedvábné výrobky lze prát v ruce, je třeba je vyprat rychle a jemně ve vlažné pěnové lázni o teplotě maximálně 30°C a vyhnout se jakémukoli tření, dření, tlaku či ždímání, nebo použít speciální program pračky pro ruční praní či praní vlny. Hedvábí nikdy předem nenamáčejte ani je nenechávejte dlouho v pěnové lázni. Hedvábné výrobky sušte vodorovně rozložené, hedvábné halenky a košile je však lépe nechat odkapat pověšené na ramínku. Nesušte v blízkosti radiátorů a na přímém slunci a výrobky žehlete za vlhka po rubové straně při nízké teplotě.

Jak pečovat o funkční sportovní oděvy, např. bundy na snowboard nebo běžecké kalhoty?

Oděvy odolné povětrnostním vlivům vyrobené z textilií s membránou nebo z mikrovlákna se nejlépe perou pomocí prostředku Perwoll Active & Sport. Použijte cyklus „jemné prádlo“ se zvýšenou hladinou vody a nízkými otáčkami ždímání. Oděvy pak jen vyždímejte.

Co dělat proti nepříjemnému zápachu při nošení syntetických materiálů?

Textilie ze syntetických vláken jsou vysoce moderní. Ideálně by se měly prát při maximální teplotě 40°C v cyklu „snadné žehlení“ s prostředkem Perwoll Active & Sport. Speciální prací prostředek proniká při praní dovnitř vláken a neutralizuje nepříjemný zápach. Při sušení jen pověste. Oděvy nesušte na přímém slunci.

Jak prát jemné látky z viskózy?

Viskóza je vlákno získávané z chemicky upravených přírodních materiálů. Díky své hedvábnosti, lehkosti a splývavosti je viskózová látka velmi žádaným materiálem. Pokud to pokyny na štítku dovolují, lze viskózu bez problémů prát  pračce. Viskóza citlivě reaguje na mechanické namáhání při praní a měla by se prát vždy v cyklu „snadné žehlení“ a s bubnem pračky naplněným nejvýše do dvou třetin. Textilie potřebují jen krátké ždímání při nízkých otáčkách a pak je třeba je vyvěsit a nechat odkapat (rozhodně nesušit v sušičce). Žehlit lze dosud vlhkou látku nebo je třeba žehlit přes vlhké plátno. Pokud se viskóza při praní pomačká, lze ji znovu navlhčit a vyžehlit.

Mohu prací prostředek Perwoll ReNew+ používat na bavlněné a lněné oděvy?

Perwoll ReNew+ White je svým složením specificky určen k péči o Vaše bílé oděvy z bavlny, lnu, umělých vláken, hedvábí a směsových materiálů. Je vhodný i na záclony: složení bez bělidla zjemňuje přírodní vlákna, která postupem času ztratila jas, a navrací zašedlým bílým textiliím život.

Proč vybledlé oděvy ztrácejí svou původní zářivost?

Časté praní může způsobit blednutí zářivých a jasných barev. Specifická složení pracích prostředků bez barviv ReNew+ Black, ReNew+ White a ReNew+ Color z řady Perwoll ReNew+ obnovují zářivost a jas Vašich oblíbených oděvů. S každým praním se vybledlé oblečení vrací do života a obnovuje se jeho původní zářivost a jas.

Obsahuje Perwoll ReNew+ bělidlo nebo barviva?

Řada výrobků Perwoll ReNew+ neobsahuje žádná bělidla ani barviva: jejich složení uhlazuje povrch vybledlých vláken, a tím odstraňuje zašedlou vrstvu a navrací oděvům jejich barvy. Jen vlákna s hladkým povrchem jsou schopna účinně odrážet světlo, a tudíž zářit živými barvami.

Jak mohu obnovit zašedlé bílé oděvy ?

Vlákna bílých oděvů musí být nejen vyčištěna, ale musí si také zachovat hladký povrch a kompaktnost, aby dokonale odrážela světlo a udržovala tak oblečení zářivé a jako nové. Speciální složení prostředku Perwoll ReNew+ uhlazuje povrch vláken, která postupem času vybledla. S každým praním se zašedlé oblečení vrací do života a obnovuje se původní zářivost bílých materiálů. Složení neobsahuje bělidlo.

Jak mohu prát záclony a obnovit jejich vzhled?

K obnově původní zářivosti a jasu bílých záclon lze použít Perwoll ReNew+ White. Jeho složení neobsahuje bělidlo a bylo speciálně navrženo k péči o bílé oděvy z bavlny, lnu a umělých vláken. Obnovuje také původní zářivost a jas záclon, které vypráním získají nádhernou bělost. 

Jak musím postupovat, chci-li udržet barvy svého oblečení jako nové?

Prací prostředek Perwoll ReNew+ Color uhlazuje povrch vláken, která postupem času zašedla, a vybledlým oděvům navrací život. Jen vlákna s hladkým povrchem jsou schopna úspěšně odrážet světlo, a tudíž zářit živými barvami.
Perwoll ReNew+ Color také brání přenosu barev mezi jednotlivými kusy oděvů během praní a navrací barvy do života. Jeho složení neobsahuje barviva.